reklama
reklama

Lublin: Na Starym Mieście grasuje plaga szczurów. Wiceprzewodniczący RM apeluje o działania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Na Starym Mieście grasuje plaga szczurów. Wiceprzewodniczący RM apeluje o działania - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNa Starym Mieście grasują szczury, które powodują niebezpieczeństwa i są kłopotem dla mieszkańców. O działania, by rozwiązać problem apeluje Marcin Nowak z Rady Miasta Lublin.
reklama

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona deratyzacji w budynkach na Starym Mieście. Ma to związek "z mnożącymi się sygnałami" o potrzebie przeprowadzenia deratyzacji.

- Od dłuższego czasu plaga szczurów widoczna w staromiejskich budynkach, powoduje szereg niebezpieczeństw i uciążliwości związanych ze standardem życia mieszkańców i estetyką serca Lubina. W mojej ocenie, w chwili obecnej, działania ukierunkowane na likwidację tej bolączki nie mogą koncentrować się wyłącznie na standardowym wykładaniu trutki w budynkach, lecz sięgnąć głębiej obejmując np. deratyzację instalacji kanalizacyjnych - napisał Marcin Nowak.

reklama

Jednocześnie zapytał, czy prawdą jest, że na obszarze gminy Lublin, w chwili obecnej nie prowadzi się takich działań, czyli deratyzacji kanałów? Jeśli tak, to - co jest tego powodem?

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju odpisał, że Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin, przychylając się do wniosku wiceprzewodniczącego przygotował projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin. Po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie proponuje się następującą zmianę w brzmieniu:

- „Trutkę należy wykładać w ilości i według instrukcji stosowania danego preparatu dwukrotnie w ciągu roku: I termin marzec – kwiecień, II termin wrzesień – październik na terenie miasta Lublin za wyjątkiem dzielnicy Śródmieście i Stare Miasto, gdzie trutkę należy wykładać czterokrotnie w ciągu roku: I termin styczeń - luty, II termin kwiecień – maj, III termin lipiec – sierpień, IV termin październik – listopad. Ponadto trutkę należy wykładać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.” Dodatkowo należy zaznaczyć, iż Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin, nakłada obowiązek przeprowadzenia deratyzacji na właścicieli nieruchomości - napisał Artur Szymczyk.

reklama

Dalej poinformował, że projekt uchwały zostanie przedłożony na sesji Rady Miasta wraz z innymi zmianami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin. Zastępca prezydenta ma nadzieję, że zwiększenie częstotliwości wykonywanych deratyzacji przyczyni się do zmniejszenia populacji gryzoni na Starym Mieście.

reklama

Z kolei w zakresie udzielenia informacji dotyczącej obecności szczurów w sieci kanalizacyjnej poinformował, że służby techniczne MPWiK Sp. z o.o. na bieżąco monitorują stan techniczny sieci zarówno w formie okresowych przeglądów eksploatacyjnych jak i telewizyjnych inspekcji. Dodał, że wyniki inspekcji wskazują, że kanały sanitarne nie są miejscem siedlisk szczurów, mogą natomiast być trasami przemieszczania się gryzoni w poszukiwaniu pożywienia.

- Prawdopodobnym miejscem przedostawania się ich do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej są nieszczelności na wewnętrznych instalacjach. Nie jest nam znany stan techniczny wewnętrznych instalacji kanalizacyjnych, które nie są w eksploatacji MPWiK, a ich utrzymanie we właściwym stanie technicznym, gwarantującym bezpieczeństwo i komfort użytkowania leży w gestii właścicieli nieruchomości. W związku z powyższym istotnym aspektem tego zagadnienia jest konieczność bieżącego uszczelniania instalacji wewnętrznych przez właścicieli/administratorów oraz niespławianie do kanalizacji resztek żywności przez mieszkańców. - wyjaśnia Szymczyk.

reklama

Zaś w przypadku stwierdzenia w trakcie inspekcji obecności przemieszczających się szczurów, pracownicy służb technicznych wykładają trutkę w studniach rewizyjnych sieci kanalizacji sanitarnej. Taka trutka jest rozkładana do czasu aż kolejne inspekcje nie wykazują jej znikania.

- Deratyzacja w studniach wykonywana jest również interwencyjnie po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców. Biorąc pod uwagę, iż warunkiem skutecznej deratyzacji jest jednoczesne rozkładanie trutek na jak największym obszarze, MPWiK Sp. z o.o. niejednokrotnie zwracała się do zarządców nieruchomości o równoczesną deratyzację - podsumowuje zastępca prezydenta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama