Reklama

Reklama

Ks. prof. Andrzej Szostek Honorowym Obywatelem Lublina? Propozycja radnych

Opublikowano: pt, 15 sty 2021 11:17
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia - ks. prof. Andrzej Szostek

Ks. prof. Andrzej Szostek Honorowym Obywatelem Lublina? Propozycja radnych - Zdjęcie główne

Ks. prof. Andrzej Szostek | foto Wikipedia - ks. prof. Andrzej Szostek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Grupa radnych zaproponowała, żeby ks. prof. Andrzej Szostek - były rektor KUL, został Honorowym Obywatelem Lublina - Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych), osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - przekonują radni.

Reklama

Etyk, filozof i były rektor KUL 

Ks. prof. Andrzej Szostek jest etykiem i filozofem oraz jednym z sygnatariuszy opublikowanego pod koniec października zeszłego roku apelu 27 księży, nawiązującego do kryzysu w polskim Kościele.

W latach 1998 - 2004 był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskim Jana Pawła II. Jesienią 2020 roku zakończył współpracę z uczelnią, co miało związek z ks. prof. Alfredem Wierzbickim - pracownikiem naukowym KUL. Poręczył on za Michała Sz. "Margot", czyli aktywistę LGBT, który trafił do aresztu za zniszczenie samochodu Fundacji Pro-Prawo do Życia. Rzecznik dysycplinarny uniwersytetu zajął się sprawą wypowiedzi i działań ks. Wierzbickiego na ten temat, a ks. prof. Szostek w reakcji na to, zerwał współpracę z KUL. Decyzję uzasadniał tym, że nie potrafi pracować z uczelnią, która tak krzwydząco traktuje własnego profesora.

Radni: Wzór do naśladowania

Radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka we wspólnej interpelacji zaproponowali, żeby nadać tytuł Honorowego Obywatela Lublina ks. prof. Andrzejowi Szostkowi.

- Nie mamy wątpliwości, że w sytuacji poważnego kryzysu autorytetów (zarówno świeckich jak i duchownych), osoba księdza profesora stanowi wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków - przekonują radni, czyli Monika Kwiatkowska, Jadwiga Mach, Maja Zaborowska i Marcin Nowak. 

Zaznaczają, że ks. prof. Szostek jest laureatem nagród i wyróżnień w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowe i Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.

- Uważamy, że inicjatywa uhonorowania zaszczytnym i najważniejszym tytułem tak wybitnej postaci, która przez dziesięciolecia popularyzuje polską naukę oraz głosi wartości etyczne i moralne na całym świecie, to ogromny zaszczyt dla Naszego Miasta i jego społeczności - podsumowują.

Odpowiedzi jeszcze nie ma. Decyzję w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa podejmuje Rada Miasta i jeśli wyrazi na to zgodę, to ks. prof. Szostek będzie 16 osobą z takim tytułem. Ostatnim uhonorowym był dominikanin o. Ludwik Wiśniewski, a uroczystość nadania tytułu odbyła się we wrześniu zeszłego roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.