reklama
reklama

Lublin: Mobilne schrony i wparcie medyczne dla ukraińskiego miasta partnerskiego

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Mobilne schrony i wparcie medyczne dla ukraińskiego miasta partnerskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina Mobilne schrony oraz wsparcie medyczne i psychologiczne trafią do ukraińskich Sum oraz rejonu sumskiego. Mieszkańcy miasta partnerskiego Lublina otrzymają pomoc o łącznej wartości blisko 2,5 mln zł.
reklama

- Sumy, miasto partnerskie Lublina, znajdują się w bezpośredniej bliskości frontu i są celem nieustannych ataków. Od początku wybuchu wojny, Lublin wielokrotnie przekazywał pomoc humanitarną dla mieszkanek i mieszkańców tego miasta. Jesteśmy w stałym kontakcie z kierownictwem Sum, a pozyskiwane informacje o najpilniejszych potrzebach w zakresie ochrony ludności zainspirowały nas do zainicjowania wspólnych projektów mających na celu wsparcie naszych ukraińskich partnerów. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Sum i rejonu sumskiego wkrótce trafią mobilne schrony oraz pomoc medyczna i psychologiczna - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Sumy, ukraińskie miasto położone 30 km od granicy państwowej z Rosją, jest miastem partnerskim Lublina od 2013 roku. Znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy, w obwodzie sumskim, który graniczy z trzema regionami Federacji Rosyjskiej: Kurskiem, Biełgorodem i Briańskiem.

- Sytuacja w tej części Ukrainy jest bardzo trudna. Zarówno miasto jak, i cały obwód są celem nieustannych ataków rosyjskich - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Dwa lubelskie projekty, w tym jeden przygotowywany przez Miasto Lublin, a drugi przy wsparciu miasta, uzyskały dofinansowanie o łącznej wartości około 2,5 mln zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych z Programu Polska Pomoc 2024. W ramach pierwszego z nich, realizowanego w partnerstwie z Radą Miasta Sumy, powstaną cztery mobilne schrony, które zostaną usytuowane w okolicy najbardziej uczęszczanych przystanków i miejsc publicznych w Sumach. Zakupione obiekty będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością ruchową. Ponadto w ramach działań uzupełniających prowadzone będą szkolenia, podczas których uczestniczki i uczestnicy nauczą się jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz poznają techniki zwiększania odporności na stres, tak by w trudnej sytuacji być w stanie pomóc sobie i swoim sąsiadom.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Co z miejskimi schronami i miejscami ukrycia? Radny miejski: "W razie ataku, radź sobie sam Lubelaku"

Z kolei drugi dofinansowany projekt, realizowany z Miejskim Szpitalem Klinicznym św. Pantelejmona w Sumach oraz organizacją pozarządową „Centrum Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju”, dotyczy wsparcia medycznego i psychologicznego dla mieszkanek i mieszkańców rejonu sumskiego, gdzie jest około 140 tys. osób.

- W ramach projektu zaplanowano powołanie mobilnych zespołów medycznych i psychologicznych, które będą udzielać pomocy osobom mającym z różnych przyczyn trudności w korzystaniu z pomocy lekarskiej oraz badań laboratoryjnych w Sumach. Dotyczy to w szczególności osób starszych, z niepełnosprawnością, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a także dzieci, które podczas działań wojennych doświadczają silnego stresu. Mobilne zespoły medyczne będą składać się z wykwalifikowanego personelu, m.in: lekarzy rodzinnych, kardiologów, endokrynologów, ratowników medycznych i pielęgniarek. Projekt przewiduje także zakup dwóch pojazdów – mobilnego laboratorium i mobilnego ambulatorium, które pozwolą na realizację zadania. Brak dostępu do opieki medycznej na terenach przygranicznych i trudno dostępnych jest obecnie jednym z priorytetowych problemów do rozwiązania - wyjaśnia Anna Czerwonka.

W rejonie sumskim aktualnie nie działa żaden mobilny zespół medyczny i psychologiczny. Połączenia komunikacji publicznej z tą częścią obwodu sumskiego zmniejszyły się w tym roku trzykrotnie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama