Reklama

Reklama

Lublin: Mieszkańcy wybiorą Rady Dzielnic. Głosowania nie będzie w trzech dzielnicach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Mieszkańcy wybiorą Rady Dzielnic. Głosowania nie będzie w trzech dzielnicach - Zdjęcie główne

Lublin: Mieszkańcy wybiorą Rady Dzielnic. Głosowania nie będzie w trzech dzielnicach | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W nadchodzących wyborach do Rad Dzielnic, głosowanie odbędzie się w 24 spośród 27 dzielnic Lublina. W 3 dzielnicach - Głusk, Stare Miasto i Za Cukrownią – mieszkańcy nie pójdą do urn wyborczych.

Reklama

- Zachęcam do udziału w wyborach, bo prawo do głosowania jest jedną z najważniejszych wolności obywatelskich i każdy oddany głos ma znaczenie. W najbliższą niedzielę wybierzemy przedstawicieli naszych społeczności lokalnych. To istotne, bo to Rady Dzielnic decydują o wydatkowaniu środków z dedykowanej im puli w budżecie miasta, tym samym o prowadzonych remontach ulic, chodników czy jakości zieleni. Wspólnie z nowymi przedstawicielami Rad chcemy też kontynuować Plan dla Dzielnic, program który umożliwia spojrzenie na każdy z 27 obszarów miasta jednostkowo - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Na terenie całego miasta maksymalnie może zasiadać 435 członków Rad Dzielnic. Wśród 560 zgłoszonych kandydatów 44,5% stanowią kobiety (249 osób) i 55,5% mężczyźni (311 osób). W dzielnicach Czechów Północny i Śródmieście zgłosiło się tyle samo kobiet i mężczyzn. Procentowo najwięcej kobiet zgłosiło się w dzielnicy Za Cukrownią (ponad 66,6%), zaś najwięcej mężczyzn w dzielnicy Tatary (ponad 78,9%). W 9 z 27 dzielnic odsetek zgłoszonych kobiet wyniósł więcej niż 50%.

Wybory do Rad Dzielnic odbędą się w 48 z 80 obwodów. W niedzielę (5 marca) lokale wyborcze czynne będą od godz. 8.00 do 20.00. Głosować mogą pełnoletni mieszkańcy Lublina, wpisani do stałego rejestru wyborców na obszarze dzielnicy. Przed głosowaniem należy okazać Obwodowej Komisji Wyborczej dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość osoby głosującej.
 
 
- Można oddać tyle głosów, ile mandatów ustalono dla danego obwodu wyborczego w dzielnicy, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony, obok nazwisk kandydatów. Informację o siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych (lokalach wyborczych) zawarto w obwieszczeniach Miejskiej Komisji Wyborczej, rozpowszechnianych na terenie dzielnicy (w danym obwodzie wyborczym) oraz publikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce Wybory i referenda/Wybory do Rad Dzielnic 2023. W obwodach wyborczych, gdzie liczba kandydatów jest równa lub mniejsza od liczby mandatów, nie przeprowadza się głosowania - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W Lublinie jest 27 dzielnic, które powstawały z inicjatywy mieszkańców na przestrzeni kilkunastu lat. Rada Dzielnicy decyduje o przeznaczeniu środków z rezerwy celowej – specjalnie utworzonej w budżecie miasta na zadania zgłaszane przez jednostki pomocnicze – w wysokości 170 tys. zł na każdą z dzielnic (łącznie ponad 4,5 mln zł). To środki przeznaczane są głównie na drobne prace remontowo-modernizacyjne, jak: remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, budowa placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty i modernizacja boisk i infrastruktury sportowej czy doświetlenia ulic.
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy