reklama
reklama

Lublin: Mieszkańcy TBS nieuczciwe traktowani? Radni liczą na pomoc premiera i parlamentarzystów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Mieszkańcy TBS nieuczciwe traktowani? Radni liczą na pomoc premiera i parlamentarzystów - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNieprawidłowości i nieuczciwego traktowania mieszkańców przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, dotyczy stanowisko przygotowane pod głosowanie Rady Miasta Lublin. Autorzy zwracają się w nim ze specjalnym apelem do premiera i parlamentarzystów.
reklama

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Lublin znalazło się stanowisko "w sprawie potrzeby zmiany ustawy dotyczącej funkcjonowania Towarzystw 
Budownictwa Społecznego". Pdopisali się pod nim radni: Maja Zaborowska, Anna Ryfka, Jarosław Pakuła i Leszek Daniewski (wszyscy z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka). 

Autorzy zwracają się do premiera oraz parlamentarzystów z apelem o podjęcie prac nad zmianą ustawy dotyczącej funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego w Polsce.

- Mieszkańcy TBS-ów kierowanych przez podmioty prywatne zgłaszają nieprawidłowości dotyczące wysokości czynszu, błędnego naliczania czynszu, braku spłat kredytów, nieprawidłowości finansowych, zawyżania składników czynszu, braku transparentności, niezgodnego z prawem sponsoringu. Należy podkreślić, że w kosztach budowy mieszkań w TBS, partycypowali mieszkańcy, w ramach projektów rządowych budownictwa społecznego. To na mieszkańcach TBS-ów spoczywa ciężar spłaty kredytów budowy tychże mieszkań - czytamy w projekcie stanowiska.

Dalej wyjaśniają, że spółki Towarzystwa Budownictwa Społecznego tworzone są wokół misji społecznej, jaką jest zapewnienie dachu nad głową nisko i średniozamożnym Polakom.

- Na najem mieszkania TBS pozwolić sobie może obywatel, który zarabia więcej niż przewidują wskaźniki socjalne dot. mieszkań komunalnych, ale na tyle mało, że nie osiąga odpowiedniej zdolności kredytowej,  potrzebnej do zakupu własnego mieszkania - czytamy w projekcie.

Według autorów Towarzystwo Budownictwa Społecznego tworzą spółki, które w całości bazują na źródłach wsparcia takich jak: pieniądze samych mieszkańców  wpłacanych w wysokości 30% kosztów budowy, oraz preferencyjnym kredycie udzielonym przez państwowy bank BGK, a spłacanym przez mieszkańców. Dodają też, że zgodnie z założeniami ustawodawcy TBS-y powinny działać non-profit.

- Mieszkańcy TBS-ów od dłuższego czasu podnoszą temat nieuczciwego traktowania ich przez spółki. Niestety obecne przepisy nie umożliwiają mieszkańcom kontroli nad działalnością TBS. Ustawa nie przewiduje żadnych sankcji dla nieprawidłowego zarządzania zasobami mieszkaniowymi. Szczególnie krzywdzącym jest fakt, że osoby, które z powodu swoich niewysokich dochodów miały mieszkać w tych mieszkaniach na preferencyjnych warunkach, obecnie płacą w większości TBS-ów czynsze znacznie większe niż mieszkańcy spółdzielni czy wspólnot - czytamy w stanowisku.

Radni popierają dążenia mieszkańców TBS w całej Polsce, w szczególności do: niższego pułapu czynszu maksymalnego zapisanego w ustawie, wykupu mieszkań, na warunkach pozwalających uwzględnić spłacane raty kredytu w czynszu, zwaloryzowane partycypacje i kaucje, wypracowania transparentnosci zarządzania 
mieszkalnictwem społecznym w TBS, obniżenia czynszu po spłacie kredytu, swobody zbywania partycypacji, społecznej kontroli spółek TBS. - Dlatego zwracamy się do Premiera RP,  Parlamentarzystów oraz Ministra Rozwoju i Technologii o podjęcie procesu zmiany ustawy i tym  samym sytuacji mieszkańców TBS w Polsce - czytamy w podsumowaniu.

O tym, czy stanowisko zostanie przyjęta zdecyduje cała Rada Miasta Lublin w głosowaniu na sesji w czwartek (29 lutego).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama