Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona remontu ul. Tęczowej na odcinku od ul. Lipskiej do ul. Zagajnikowej.
Na wstępie podkreśla, że od kilkunastu lat mieszkańcy ul. Ziołowej i ul. Zagajnikowej walczą o wykonanie kompleksowego remontu ul. Tęczowej, na odcinku od ul. Lipskiej do ul. Zagajnikowej, będącej jedynym dojazdem do ich posesji.
- Szczególną aktywność w tej sprawie wykazali oni podczas spaceru z Z-cą Prezydenta Miasta Panem Arturem Szymczykiem, w ramach spotkań „Plan dla Dzielnic" - pisze Leszek Daniewski. - Następstwem tego spotkania było kolejne wystąpienie mieszkańców do Prezydenta Miasta Lublin w sprawie remontu ulicy Tęczowej na wskazanym odcinku. Zwrócili się po raz kolejny również do mnie z prośbą o wsparcie ich działań w tym zakresie.
Dalej wyjaśnia, że dotychczas przeszkodą w przeprowadzeniu remontu był fakt, że ten odcinek ulicy Tęczowej w części był na terenie należącym do PKP. Sytuacja zmieniła się w kwietniu, kiedy Rada Miasta Lublin uchwaliła zgodę na nabycie na rzecz Gminy Lublin praw użytkowania wieczystego tej nieruchomości. W związku z tym nie ma już formalnych przeszkód do wykonania remontu tego odcinka ulicy.
- Dodatkowo mieszkańcy tego rejonu proszą, o czym również nadmieniali w piśmie, o utwardzenie pozostałych brakujących odcinków ulic: Ziołowej i Zagajnikowej, do ul.
Świeżej oraz remont ulicy Świeżej. Obie te ulice stanowiły dojazd dla samochodów ciężarowych i ciężkiego sprzętu podczas budowy kanalizacji sanitarnej w ostatnich dwóch latach. Co prawda wykonawca odbudował zniszczoną nawierzchnię, ale niestety odcinki nie posiadające utwardzenia pozostały nadal bez nawierzchni bitumicznej - przekazuje Daniewski.
Na koniec prosi o możliwie najszybsze przystąpienie do remontu wskazanych ulic. Taka inwestycja, na prośbę mieszkańców, zgłoszona została również przez Daniewskiego do budżetu miasta na 2024 rok.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Co z budową nowego komisariatu na Kalinowszczyźnie? Radny zapytał, Ratusz już odpowiedział
W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju wyjaśnia, że Gmina, nie będąc zarządcą drogi wewnętrznej położonej na cudzym gruncie, nie ma prawa do jej finansowania. To właściciel gruntu jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z jej utrzymaniem. Dodatkowo, poinformował, że Rada Miasta Lublin w kwietniowej uchwale wyraziła zgodę na nabycie na rzecz Gminy Lublin prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych przy ul. Tęczowej. Jednak do chwili obecnej nie udało się nabyć działek i nadal pozostają własnością PKP S.A.
- Uprzejmie informuję, że po przejęciu gruntu nie można będzie wykonać remontu, gdyż remont drogi to przywrócenie jej stanu pierwotnego po budowie. Ulica ta nigdy nie została wybudowana. Możliwe jest podjęcie działań bieżących np. ułożenie nawierzchni bitumicznej, jedynie w przypadku zabezpieczenia środków finansowych na prace, a także po uregulowaniu stosunków formalno-prawnych nieruchomości - pisze Artusz Szymczyk. - Jednocześnie informuję, że w chwili obecnej nie ma możliwości zwiększenia planu wydatków w celu wykonania nawierzchni bitumicznej na odcinkach ulic: Ziołowej, Zagajnikowej oraz remontu ul. Świeżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.