reklama
reklama

Lublin: Miasto wspólnie z Politechniką dla przyszłych inżynierów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Miasto wspólnie z Politechniką dla przyszłych inżynierów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto zachęca przyszłych inżynierów i twórców sektora kreatywnego do rozwijania kompetencji i umiejętności technicznych w ramach nowego projektu „Uczeń Przyszłości”. Akcja jest realizowana we współpracy z Politechniką Lubelską.
reklama

- Jako Europejska Stolica Młodzieży wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przyszłych inżynierów i twórców sektora kreatywnego. Projekt „Uczeń Przyszłości” kierujemy do młodzieży szkolnej oraz nauczycieli. Rozpoczynamy warsztatami dla pedagogów z obsługi nowoczesnego sprzętu zakupionego przez szkoły. Przed nami kolejne etapy w pracowniach szkolnych, wizyty u przedsiębiorców, a także warsztaty. Chcemy zaszczepić w młodych ludziach ciekawość świata i pokazać im, jakie możliwości dają nowe technologie - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

reklama

Projekt ma dwa etapy. W trakcie pierwszego, przy wsparciu Politechniki Lubelskiej, ponad 100 nauczycieli ze szkół podstawowych w Lublinie zostanie przeszkolonych z obsługi i wykorzystywania nowoczesnego sprzętu. Tematami  będą m.in. techniki druku 3D, programowanie mikrokontrolerów, wykorzystanie sprzętu i technik audiowizualnych czy techniki lutowania miękkiego. Zajęcia z nauczycielami będą na kampusie uczelni i wykorzystane do tego celu zostaną nowoczesne laboratoria wydruku 3D, Internetu Rzeczy czy też studio Pollub.TV.  Pierwsze warsztaty odbyły się 14 i 15 października. Dzięki szkoleniom nauczyciele zdobędą umiejętności konieczne do prowadzenia zajęć z uczniami w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. 

reklama

- Od pedagogów oczekuje się nie tylko kierunkowego wykształcenia oraz wiedzy na temat nauczanego przedmiotu, ale również nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Jednym ze sposobów na zdobycie unikatowej wiedzy z obszaru nowoczesnych technologii informatycznych jest wspólna inicjatywa Miasta Lublin oraz Politechniki Lubelskiej. Dzięki szkoleniom nauczyciele będą mogli jeszcze skuteczniej wspierać rozwój uczniów oraz zachęcać ich do aktywnego angażowania się w naukę - mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

reklama

W kolejnych tygodniach będą zajęcia dla uczniów. Warsztaty w dużej mierze opierać się będą na idei FabLabu, czyli pracowni wyposażonej w nowoczesne urządzenia, w której projekty czy marzenia można zamienić w namacalne rzeczy. To miejsce do korzystania z technologii oraz, w której można uczyć się od dorosłych specjalistów. W takim miejscu, stworzonym w szkołach, uczniowie będą rozwijać swoje umiejętności.

- Z kolei, w trakcie drugiego etapu, który rozpocznie się wiosną 2023, odbędą się szkolenia dla uczniów z zakresu doradztwa zawodowego oraz wizyty studyjne uczniów w siedzibach lubelskich przedsiębiorstw, które na co dzień w swojej pracy korzystają z nowoczesnych technologii. Na zakończenie przewidziano konkurs na najlepszy projekt, wykonany z wykorzystaniem umiejętności nabytych podczas warsztatów. W każdej grupie konkursowej znajdzie się przynajmniej jeden uczeń przeszkolony w czasie projektu. Ogłoszenie zwycięzców i odbiór nagród nastąpi podczas finałowej gali - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kanelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama

„Uczeń Przyszłości” to inicjatywa, która bazuje na możliwościach jakie daje sprzęt zakupiony przez szkoły w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama