reklama
reklama

Lublin: Miasto przygotowało poradnik dla mieszkańców. Dotyczy kompostowania

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Miasto przygotowało poradnik dla mieszkańców. Dotyczy kompostowania - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiasto przygotowało krótki poradnik „Kompostowanie - naturalnie proste!”. Są tam najważniejsze informacje o tym, jak założyć przydomowy kompostownik oraz jak właściwie kompostować w nim bioodpady.
reklama

- To kolejne działanie Miasta, które ma na celu zachęcić właścicieli domów jednorodzinnych do zakładania przydomowych kompostowników. Kompostowanie jest łatwym i tanim sposobem na zagospodarowanie wytwarzanych bioodpadów oraz wyprodukowanie z nich naturalnego materiału do użyźniania gleby. Do przyjęcia takiego rozwiązania zapraszamy zwłaszcza osoby posiadające duże ogrody i trawniki, z których skoszoną trawę, zebrane liście czy części roślin można we własnym zakresie zagospodarować i wykorzystać jako ekologiczny nawóz. Posiadanie własnego kompostownika to nie tylko korzyść finansowa dla mieszkańców i mieszkanek związana ze zmniejszeniem opłaty za odbiór odpadów komunalnych, ale także ukłon w stronę środowiska naturalnego - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Z poradnika mieszkańcy dowiedzą się, m.in. jak założyć kompostownik, co zrobić, by kompost stał się pełnowartościowym nawozem oraz jak radzić sobie z trudnościami, które mogą się pojawić w trakcie kompostowania.
 
- W publikacji znajdują się także informacje, o tym jakie odpady można wrzucać do kompostownika a jakie nie powinny się tam znaleźć. Do kompostowania powinny trafiać przede wszystkim odpady kuchenne: skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty czy resztki owoców i warzyw, a także odpady roślinne z ogrodu – pozostałości po cięciu, pieleniu czy koszeniu trawnika. W kompostowniku nie wolno natomiast umieszczać odpadów pochodzenia zwierzęcego, takich jak kości i mięso – te powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Poradnik dostępny jest w Wydziale Ochrony Środowiska (ul. Zana 38, pok. nr 15) oraz w wersji elektronicznej na stronie srodowisko.lublin.eu. - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Jednocześnie Ratusz przypomina, że od 1 lipca zostaje rozszerzona ulga dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi za kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie będzie wynosić 4 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość, a nie jak do tej pory od gospodarstwa. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z ulgi i zdecydują się na założenie kompostownika powinni złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z informacją o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu bioodpadów oraz wyliczyć miesięczną wysokość zwolnienia. Mieszkańcom, którzy już zadeklarowali, że korzystają z kompostownika ulga zostanie zaktualizowana automatycznie, bez konieczności składania nowej deklaracji. Obecnie w Lublinie informację o posiadaniu kompostownika złożyło ponad 970 gospodarstw domowych.
 
 
- Jednocześnie przypominamy, że osoby, które zadeklarują posiadanie kompostownika nie mają zapewnionego odbioru odpadów BIO (odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek) – brązowe pojemniki na terenie nieruchomości oraz bioodpadów stanowiących części roślin (trawa, liście, drobne gałęzie, wycięte rośliny) – pojemniki lub worki na terenie nieruchomości - dodaje Anna Czerwonka.

Poradnik „Kompostowanie - naturalnie proste!” powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama