Reklama

Reklama

Lublin: Można mniej płacić za odbiór śmieci. Wystarczy założyć kompostownik

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Można mniej płacić za odbiór śmieci. Wystarczy założyć kompostownik - Zdjęcie główne

Kompostownik | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miasta zachęca mieszkańców do zakładania przydomowych kompostowników. To sposób na zmniejszenie opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Obecnie w Lublinie deklarację o posiadaniu kompostownika złożyło 566 gospodarstw domowych.

Reklama

- Osoby kompostujące we własnym zakresie bioodpady kuchenne oraz części roślin z przydomowych ogródków, mogą skorzystać z ulgi w opłacie w wysokości 5 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. Do przyjęcia takiego rozwiązania zachęcamy zwłaszcza osoby posiadające duże ogrody i trawniki, z których skoszoną trawę, zebrane liście czy części roślin można we własnym zakresie zagospodarować i  wykorzystać jako ekologiczny nawóz - mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.
 
 
Do kompostowania powinny trafiać odpady kuchenne takie jak skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty, resztki owoców i warzyw oraz resztki roślinne, czyli pozostałości po cięciu, pieleniu, koszeniu trawnika. Do kompostownika nie można wrzucać odpadów pochodzenia zwierzęcego jak kości i mięso. Takie śmieci powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
 
Możliwość zmniejszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pod warunkiem kompostowania bioodpadów została wprowadzona uchwałą Rady Miasta Lublin w zeszłym roku. Właściciel domu jednorodzinnego powinien w deklaracji składanej do Urzędu poinformować, że korzysta z kompostownika. Nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, która będzie uprawniała do naliczenia niższej opłaty można złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska przy ul. Zana 38 lub w jednym z Biur Obsługi Mieszkańców. Można też wysłać pocztą na adres: Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, ul. Tomasza Zana 38, 20-601 Lublin.
 
- Jednocześnie przypominamy, że deklaracja posiadania przez mieszkańców kompostowników i kompostowania w nim bioodpadów podlega weryfikacji. Aktualnie na terenie Miasta trwają kontrole kompostowników prowadzone przez pracowników Urzędu i funkcjonariuszy Straży Miejskiej Miasta Lublin. Ich celem jest przede wszystkim sprawdzenie faktycznego posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów, zgodnie ze złożoną deklaracją o wysokości opłaty - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Właśicicele, korzystający z ulgi za kompostownik, a nie kompostują, lub też uniemożliwią przeprowadzenie kontroli, muszą liczyć się z możliwością utraty zwolnienia w części z opłaty oraz nałożenia mandatu karnego. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia będzie mogło nastąpić dopiero po 6 miesiącach.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy