reklama
reklama

Lublin: KUL uroczyście zainaugurował działalność Wydziału Medycznego. Minister zdrowia obiecał wsparcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się uroczysta inauguracja działalności Wydziału Medycznego KUL.
reklama

W środę (5 października) odbyła się uroczysta inauguracja działalności Wydziału Medycznego KUL. Na nowym wydziale prowadzone jest już kształcenie na położnictwie, pielęgniarstwie, biotechnologii i dietetyce, a od października 2023 r. rozpocznie się również na kierunku lekarskim. Wtedy kształcenie na KUL rozpocznie 60 przyszłych lekarzy. W programie I roku studiów znajdą się m.in. zajęcia z anatomii, cytofizjologii, chemii i biochemii, biofizyki, fizjologii, technologii informacyjnych, podstaw telemedycyny.

Wsparcie dla nowego Wydziału zadeklarował Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który był obecny na uroczystości i zaznaczył, że wzrost liczby studentów medycyny przełoży się w przyszłości na lepszą dostępność pacjentów do lekarza.

- Chcemy widzieć całego człowieka – jego aspekt somatyczny, psychiczny i duchowy - powiedział rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL zwrócił uwagę, że powstanie Wydziału Medycznego jest realizacją planów założyciela KUL ks. prof. Idziego Radziszewskiego, który chciał, aby uniwersytet prowadził badania naukowe i kształcenie w jak najszerszym zakresie. Zaznaczył, że obecność medycyny na uniwersytecie katolickim jest naturalna, bo wynika wprost z Ewangelii. 

- Jezus nie tylko sam uzdrawiał, ale także uczył, aby troszczyć się o każdego potrzebującego, w tym także chorego - mówił ks. prof. Kalinowski.

Obecny na inauguracji Adam Niedzielski przypomniał, że jednym z jego celów jest zwiększenie dostępności pacjentów do lekarzy. Dlatego z roku na rok systematycznie rośnie liczba miejsc na medycynie, do czego przyczynia się uruchamianie kształcenia lekarzy na kolejnych uczelniach.

- Ten rok akademicki jest przełomowy. Odnotowaliśmy największą liczbę studentów medycyny od wielu lat. - mówił Adam Niedzielski, podkreślając, że powstanie Wydziału Medycznego na KUL wpisuje się w działania Ministerstwa Zdrowia i dlatego uniwersytet może liczyć na wsparcie z jego strony. - Chcemy przeznaczyć na wsparcie tej inicjatywy 40 mln zł w formie obligacji - zadeklarował.

Uruchomienie Wydziału Medycznego to zwieńczenie kilkuletnich starań o wzbogacenie oferty uniwersytetu o kierunki z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Kierunek lekarski ma uzupełnić ofertę dydaktyczną wydziału, na którym prowadzone są już pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), położnictwo (studia I stopnia), dietetyka (studia I stopnia) oraz biotechnologia (studia I i II stopnia) w języku polskim i angielskim.

- Jest także odpowiedzią na potrzeby społeczne wynikające z wzrastającego odsetka osób starszych w społeczeństwie polskim i europejskim, szerzących się chorób cywilizacyjnych, pogarszającego się stanu zdrowia dzieci i młodzieży w związku z trybem życia czy ryzyka występowania kolejnych pandemii. Wszystkie te czynniki wymuszają kształcenie większej liczby lekarzy, ale także prowadzenie badań z dziedziny medycyny, biomedycyny, biotechnologii, które to nauki powinny nie tylko odpowiadać na istniejące już zagrożenia, ale także przewidywać przyszłe, zwiększając poziom bezpieczeństwa obywateli. Według szacunków Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce wciąż brakuje kilkudziesięciu tysięcy lekarzy - informuje uczelnia.

Wydział będzie w Kampusie Konstantynów, gdzie jest niezbędna infrastruktura badawczo-dydaktyczna. Kadrę dydaktyczną będą stanowić nie tylko wykładowcy KUL, ale także lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz szpitali z Lublina i Puław. Uniwersytet nawiązał również współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi na świecie, m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie, a także z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Rozpoczął też prace zmierzające do  utworzenia szpitala klinicznego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama