Lublin: Kolejne ogrody deszczowe będą zdobić miasto. Powstają już nowe
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaTrwają prace przy budowie ogrodów deszczowych na terenie miasta. W najbliższych dniach kolejne dwa powstaną przy ul. Ochotniczej.
reklama
- Warto zmienić sposób myślenia i potraktować wody opadowe jako zasoby, by nie tracić ich poprzez odprowadzanie systemem kanalizacji. Zadaniem ogrodów deszczowych czy też innych form małej retencji jest właśnie zatrzymywanie wody w miejscu jej opadu. Takie obiekty stosowane powszechnie pełnią funkcję „gąbki” – w miejscach, które były zalewane i gdzie powstawały kałuże, znika problem zalegającej wody. Ogrody stanowią również atrakcyjną kompozycję przestrzenną i są bardzo wartościowe dla mikroklimatu w czasie suszy - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
Ogrody deszczowe do tej pory pojawiły się na terenie Parku Jana Pawła II, w okolicy altany oraz w pasie zieleni na ul. Ochotniczej. Teraz przy tej ulicy powstają kolejne dwa ogrody - o powierzchniach zlewni 315 m2 i 320 m2 oraz pojemnościach retencyjnych 3650 dm3 i 4290 dm3.
- Z pasa zieleni przy ulicy Ochotniczej, w którym dotychczas po opadach zbierała się woda, zostanie wybrany grunt oraz uformowana niecka i wypełniona specjalnymi warstwami konstrukcyjnymi. Ich zadaniem będzie m.in. zwiększenie pojemności retencyjnej i usprawnienie infiltracji wód opadowych do gruntu, zapewnienie roślinom wartości odżywczych oraz zapobieganie rozrastania się chwastów. Następnie na dwóch utworzonych rabatach pojawi się roślinność: około 100 kosaćców (irysów), 40 sitów, 50 trzęślic 30 rozchodników okazałych - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Wybrane rośliny to gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie. Są one odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych. Wybierając rośliny, uwzględniono pory kwitnienia roślin, żeby ogród deszczowy był atrakcyjny przez cały rok.
CZYTAJ TAKŻE: Lublinianie dowiedzą się jak budować ogrody deszczowe
Ogrody deszczowe powstają w ramach projektu Zielonego Budżetu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”. Z ponad 40 propozycji zgłoszonych przez ekspertów z Fundacji Sendzimira, Biura Miejskiego Architekta Zieleni oraz przedstawicieli Rad Dzielnic wskazano osiem miejsc, dla których zaprojektowano obiekty małej retencji.
- Do realizacji w tym roku wybrano dwa: w Parku Jana Pawła II w pobliżu altany (ogród został wykonany wiosną) i w pasie drogowym ul. Ochotniczej, gdzie zaprojektowano łącznie 3 ogrody. Pierwszy, już istniejący tam ma powierzchnię zlewni 300 m2 i pojemność retencyjną 3615 dm3 - dodaje Monika Głazik.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.