Reklama

Reklama

Lublinianie dowiedzą się jak budować ogrody deszczowe

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublinianie dowiedzą się jak budować ogrody deszczowe - Zdjęcie główne

Lublinianie dowiedzą się jak budować ogrody deszczowe | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Planowane są warsztaty z tworzenia ogrodów deszczowych. Uczestnicy zapoznają się z tematyką małej retencji wody i adaptacji miasta do zmian klimatu.

Reklama

- Lublin jako jedno z pierwszych miast wprowadził program dotacji do budowy obiektów małej retencji. To ważny krok w stronę zmiany świadomości mieszkańców w zakresie szukania alternatywnych metod pozyskiwania wody. Prostym i efektywnym sposobem na zatrzymanie wód opadowych jest budowanie ogrodów deszczowych. Są to rozwiązania punktowe, ale powszechnie stosowane mogą być olbrzymim wsparciem w adaptacji miasta do skutków zmian klimatu. Zapraszam do udziału w warsztatach tworzenia ogrodów deszczowych, które będą okazją do zapoznania się z metodami tworzenia takich miejsc i ich rolą w retencji wody w miejskim ekosystemie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak wybrać odpowiednie miejsce, jak przygotować podłoże, jakie rośliny są odpowiednie do zakładania tego typu zieleni. Specjaliści z Fundacji Sendzimira zwrócą też uwagę na to jak je posadzić, aby szybko podjęły wegetację i tworzyły przyjemną dla oka kompozycję. Warsztaty odbędą się sobotę (28 maja) odbędą się o godzinie 10.00 w wąwozie im. Jana Pawła II w pobliżu altany. Wstęp jestt bezpłatny.

Powstał też specjalny poradnik o tworzeniu takich ogrodów. Opracowano go w ramach finansowanego z Zielonego Budżetu projektu „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto” . To podsumowanie projektu i wsparcie przy tworzeniu kolejnych ogrodów deszczowych w Lublinie.

- Publikacja opisuje przykładowe miejsca odpowiednie do stworzenia ogrodu deszczowego, konstrukcję ogrodów oraz sugerowane gatunki roślin, które można w nich posadzić. Jest w niej również przedstawiona krok po kroku budowa ogrodów deszczowych w gruncie - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W ramach współpracy Miasta i Fundacji powstało dziewięć projektów ogrodów deszczowych. - Opracowane projekty stanowią dla mieszkańców wzorcowe rozwiązania z wykorzystaniem wód opadowych. Mogą one posłużyć jako przykład dla tworzenia kolejnych miejsc małej retencji w mieście. Dwa z nich powstały w ramach realizacji zadania z Zielonego Budżetu jesienią 2021 - dodaje Izolda Boguta.

Dodatkowym elementem projektu były otwarte i bezpłatne webinaria związane z tematyką zieleni miejskiej, retencji wód opadowych i partycypacją społeczną. Zarejestrowane spotkania są dostępne na kanale YouTube Fundacji Sendzimira.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy