Reklama

Reklama

Lublin: Będzie gdzie segregować odpady. Powstało Centrum Recyklingu

Opublikowano: wt, 24 maj 2022 12:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Lublinie powstał zakład segregacji i recyclingu opakowań. Inwestorem jest spółka EkoPak. Wszystko kosztowało blisko 40 mln zł.

Reklama

- Centrum Recyclingu, to przykład na to, że konsekwentnie budujemy w Lublinie firmę, która wspiera mieszkańców w procesie odbioru i segregacji odpadów. Nowa inwestycja stanie się narzędziem do osiągnięcia w mieście i całym województwie wymaganych przepisami, bardzo ambitnych i trudnych do osiągnięcia, poziomów recyklingu - mówi Marcin Benbenek, prezes Kom-Eko S.A.

Zakład powstał przy ul. Metalurgicznej. Jest on realizacją strategii inwestycyjnej grupy Kom-Eko i ma pozwolić na uzyskanie znacznie wyższego poziomu odzysku i recyklingu zbieranych selektywnie folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.  Bez realizacji takich inwestycji, samorządy nie osiągną wymaganych wskaźników recyklingu, co skutkowałoby finansowymi karami.

W pierwszym etapie uruchomiono instalacja do odzysku surowców wtórnych i przygotowania ich do recyclingu. Instalacja jest zwymiarowana na 38 tysięcy ton zbieranych selektywnie folii,  tworzyw sztucznych, tektury i metali. Sam innowacyjny ciąg technologiczny to inwestycja znacznie przekraczająca 20 mln złotych. W jego skład wchodzą m.in. rozrywarki worków firmy BRT, przesiewacze dyskowe wydzielające frakcję drobną dostarczone przez lubelską firmę SIGMA, separatory batalistyczne firmy BRT/Hartner umożliwiające rozdzielenie płaskich surowców takich jak folia i papier od opakowań 3D głównie z tworzyw sztucznych, separatory optyczne firmy Pellenc ST pozwalające na wydzielenie ze strumienia odpadów 10 grup surowcowych szczególnie różnych grup tworzyw sztucznych, oraz ich podziału na kolory.

Adaptacja hali Centrum Recyklingu, m.in. izolacje, kurtyny, instalacja warstwy wygłuszającej to koszt ponad 4 mln zł. Przeprowadzone analizy eksperckie wykazały brak emisji, hałasu, pyłów i nieprzyjemnych zapachów.

- Zbudowaliśmy nowoczesną instalację, niezbędną z perspektywy uzyskania poziomu recyclingu, nieuciążliwą dla otoczenia, rewitalizującą zniszczony przemysłowy teren i dającą zatrudnienie oraz podnoszącą standard życia dla mieszkańców sąsiadującego osiedla - mówi Paweł Suszek, członek zarządu EkoPak Sp. z o.o.

W ramach inwestycji odnowiono budynek dawnej fabryki Ursusa wraz z przyległymi terenami. Poprawiono stan dróg, parkingów, elewację biur i hali produkcyjnej. W wyniku współpracy z MPWiK dokonano przeglądu i naprawy sieci kanalizacyjnych na terenie Parku Metalurgiczna, przez co poprawiła się jakość powietrza w okolicy. Spółka planuje też zainstalowanie na dachu hali blisko 1200 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 0,4 MWp.

- Przystępując do powstania centrum recyclingu deklarowaliśmy, że chcemy być dobrym sąsiadem. I tak się dzieje. Wyszliśmy z inicjatywą aktywizacji zawodowej i dzisiaj 30 proc. załogi stanowią mieszkańcy z osiedla przy ul.Grygowej - mówi Grzegorz Czop, członek zarządu EkoPak Sp. z o.o.

Kom-Eko planuje drugi etap inwestycji. To linia do przetwarzania foli selektywnie zebranej  i wytworzenia z niej granulatu służącego do produkcji opakowań foliowych. Ma powstać za 2-3 lata, po uzyskaniu odpowiedniej wydajności i jakości surowca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy