Reklama

Reklama

Lublin i Łuck kontynuują wspólny projekt

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin i Łuck kontynuują wspólny  projekt - Zdjęcie główne

Wizyta studentek z Łucka w Lublinie | foto Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Kontynuowane są przygotowania lubelsko-łuckiej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”.

Reklama

- „Przedsiębiorcze Dzieciaki” to projekt szczególny, doskonale wpisujący się w program Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą Lublin będzie już w 2023 r. Lubelskie dzieci uczy przedsiębiorczości, przedstawicielom firm uświadamia, jak ważna jest edukacja młodych pokoleń, szkołom ułatwia realizację programu w kreatywny sposób. Tym bardziej cieszy, że wypracowane przez nas metody rozwijania kompetencji młodych są wykorzystywane przez inne samorządy - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Z początkiem roku szkolnego 2021/2022, Lublin i Łuck rozpoczęły przygotowania do równoległej realizacji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”.

- Jego celem jest kształtowanie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym postaw przedsiębiorczych, w tym kompetencji miękkich, takich jak współpraca w grupie, radzenie sobie ze stresem czy kreatywność oraz podstaw ekonomii. Harmonogram obydwu projektów zakładał taki sam przebieg, a jedyną różnicą miała być sama maskotka towarzysząca uczestnikom inicjatywy. W Lublinie od lat jest nią Koziołek Biznesmen, w Łucku zdecydowano się na wybór klikona miejskiego (w języku ukraińskim zwany klykun), który - podobnie jak koziołek w przypadku Lublina - jest symbolem miasta - wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W ramach przygotowań, we wrześniu 2021 roku odbył się cykl spotkań i warsztatów online dla studentek z Ukrainy oraz wykładowców z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. Opracowano i omówiono aspekty metodyczne oraz pomoce dydaktyczne i zasady współpracy, w tym komunikację z dziećmi. Kolejne miesiące upłynęły pod znakiem przygotowań organizacyjnych i rekrutacji placówek oświatowych, firm i osób kreatywnych. Z początkiem roku planowane było uruchomienie wszystkich aktywności, ale przez wybuch wojny w Ukrainie tamtejsze plany przesunięto.

Do realizacji projektu Łuck powrócił we wrześniu 2022 r. Pierwszym z działań były zajęcia warsztatowe ,,Poznajmy się”, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Dzieci zobaczyły maskotkę projektu klykuna, poznały cel jego wizyty oraz zasady udziału w projekcie i jego przebieg. W październiku planowane są kolejne spotkania merytoryczne oraz wizyty u partnerów.

Z kolei w dniach 18-27 września Lublin odwiedziła delegacja z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki. Wśród gości znalazły się studentki odpowiedzialne za realizację projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w Łucku. Wzięły udział w wizytach studyjnych w placówkach oświatowych, m.in. w Przedszkolu nr 52, Szkole Podstawowej nr 4 Adama Mickiewicza w Lublinie, Przedszkolu nr 19 oraz w Niepublicznej Szkole Podstawowej ,,Skrzydła” w Lublinie. W trakcie wizyt studentki obserwowały metodykę organizowania zajęć w polskich szkołach, a ze swojej strony zaprezentowały zwyczaje ukraińskie oraz opowiadały o ukraińskiej kulturze.

- Każdego dnia trwającej ponad tydzień wizyty odbywały się również spotkania i warsztaty na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Była to okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu mediacji, pedagogiki Marii Montessori czy pisania projektów edukacyjnych. Warsztaty służyły wymianie doświadczeń oraz pracy nad koncepcją kolejnego wspólnie realizowanego projektu – „Przedsiębiorczych Przedszkolaków” - informuje Izolda Boguta. - Z kolei, spotkanie przedstawicieli władz uniwersytetu w Łucku i UMCS zaowocowało podpisaniem umowy związanej z realizacją ukraińskiej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”.

Wspólnym działaniem podsumowującym wizytę było wydarzenia Akcja inteGRAcja - spotkania dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy w SKENDE. Studentki z Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki oraz z UMCS czuwały nad zapewnieniem dobrej atmosfery i ciekawych zajęć integrujących, wśród których było gotowanie barszczu, warsztaty oraz gry. Na zakończenie pobytu w Lublinie studentki z Łucka odwiedziły firmę MODERN EXPO, która ma siedzibę zarówno w Łucku, jak i w Lublinie oraz wspiera realizację projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki” w obu miastach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy