reklama
reklama

Lublin: Do sklepu, restauracji i urzędu ze zwierzakiem. Miasto odpowiedziało radnemu, czy budynki są przygotowane

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Do sklepu, restauracji i urzędu ze zwierzakiem. Miasto odpowiedziało radnemu, czy budynki są przygotowane - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaO dostępność budynków Urzędu Miasta Lublin i miejskich instytucji dla właścicieli zwierząt, pyta Marcin Nowak z Rady Miasta Lublin. Władze miasta już odpowiedziały.
reklama

Miasto zaczyna akcję "Miejsce przyjazne zwierzętom". W ramach akcji mieszkańcy będą mogli odwiedzać dane miejsca ze swoimi zwierzętami. Do udziału w akcji mogą zgłaszać się działające w Lublinie sklepy, restauracje, lokale rozrywkowe, biblioteki, domy kultury, obiekty sportowe, oraz inne miejsca, które umożliwiają lub chcą umożliwić opiekunom zwierząt przebywanie w nich wraz z pupilami. Każdy zgłoszony obiekt otrzyma tabliczkę lub naklejkę z informacją „Zwierzaki mile widziane”.

W związku z akcją wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona budynków Urzędu Miasta Lublin oraz miejskich instytucji dla właścicieli odwiedzających je z psami i innymi małymi zwierzętami domowymi. 

reklama

- Proszę o uwzględnienie w odpowiedzi na tę interpelację, czy Urząd Miasta Lublin podjął już jakieś formalne działania w tej kwestii, poprzez oznakowanie budynków i informację dla petentów. Zgodnie z obowiązującym prawem, gmina nie może zakazać wprowadzenia psów do budynków użyteczności publicznej, a skoro tak, zasadnym byłoby stworzenie regulaminu jasno precyzującego te zasady w Urzędzie Miasta Lublin i podległych mu instytucji - napisał Marcin Nowak.

Dodał, że jest przekonany, że działania te przyniosą pozytywny skutek, w zakresie otwartości urzędu na potrzeby mieszkańców, dla których "pies jest członkiem rodziny, a stała obecność z nim wypełnieniem radości życia".

reklama

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał, że ideą akcji „Miejsce przyjazne zwierzętom.” jest umożliwienie wejścia mieszkańcom ze zwierzęciem do budynków Urzędu w celu załatwienia sprawy, czyli krótkotrwałej wizyty związanej ze złożeniem wniosku lub odbiorem dokumentów. Dodał, że po stronie
właściciela jest zdecydowanie, czy jego czworonóg może wejść do obiektów publicznych, czy zapanuje nad jego zachowaniem i zadba o czystość.

reklama

- Jednocześnie informuję, że wystosowano zaproszenia do udziału w akcji do miejskich instytucji. Pełna lista miejskich budynków użyteczności publicznej, do których wejście ze zwierzakiem będzie możliwe zostanie podana do wiadomości po zakończeniu okresu rekrutacji i po podjęciu ostatecznych uzgodnień i warunków. Wszystkie włączone do akcji budynki zostaną opatrzone stosowną tabliczką lub naklejką - napisał Artur Szymczyk.

Natomiast odnosząc się do propozycji stworzenia regulaminu precyzującego zasady dostępności budynków Urzędu dla właścicieli odwiedzających je z psami i innymi małymi zwierzętami domowymi, Miasto nie miało sygnałów wskazujących na potrzebę podejmowania prac w tym zakresie.

reklama

Z kolei na mocy ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami do budynków Urzędu Miasta Lublin oraz miejskich instytucj,  został zapewniony wstęp osobie korzystającej z psa asystującego.

- Pies asystujący to odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz asystent osoby z niepełnosprawnością ruchową, który ułatwia tej osobie aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Nie ma przeszkód, by osoba z niepełnosprawnością weszła do budynków użyteczności publicznej razem z psem asystującym, o ile spełnione są warunki, o których mowa w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób
niepełnosprawnych. Psy muszą mieć założoną uprząż, a ich właściciele posiadać świadectwo szczepienia czworonoga oraz certyfikat potwierdzający status zwierzęcia. Ważne jest to, że pies przewodnik nie musi być w kagańcu ani prowadzony na smyczy - wyjaśnia zastępca prezydenta.

Poza tym,  zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin, osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego. Właściciele zwierząt zobowiązani są do sprzątania zanieczyszczeń po zwierzętach. Ponadto na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psa należy prowadzić na uwięzi. Nietrzymanie psa na smyczy dozwolone w miejscach mało uczęszczanych i na wybiegach dla psów pod warunkiem, że właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

- Psy ras uznanych za agresywne oraz osobniki agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia muszą być wyprowadzane na uwięzi i z założonym kagańcem, i tylko przez osoby mogące zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w pobliżu zwierzęcia - dodaje Szymczyk.

Wszystkie te regulacje i zasad mają powszechne zastosowanie i nie dotyczą jedynie lokali, w których utrzymywane są zwierzęta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama