- Miasto Lublin od lat podejmuje działania w zakresie edukacji ekologicznej, dlatego chętnie przystąpiliśmy do programu InPost Green City. Dzięki temu mieszkanki i mieszkańcy Lublina mają do dyspozycji dodatkowe materiały informacyjno-edukacyjne poruszające temat bioróżnorodności w naszym mieście. To kolejne, obok tworzenia ogrodów deszczowych, wspólne działanie realizowane z InPost - mówi Joanna Jaroszuk-Oniszko, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Znaleźli pająka. Wyniki sprawdzenia w sieci wywołały panikę
Każdej wiosny w rejonie ul. Lipskiej i przejazdu kolejowego przy ul. Janowskiej rozpoczyna się coroczna wędrówka płazów do miejsc rozrodu - pod wiadukt przy ul. Tęczowej oraz do oczek wodnych przy ul. Koło.
- By przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom miasta proces migracji tych zwierząt, a także ich rolę w przyrodzie, przy oczku wodnym w rejonie ul. Koło oraz przy wejściu do lasu od strony ul. Lipskiej zostały ustawione tablice edukacyjno-informacyjne poruszające tę tematykę. Można dowiedzieć się z nich również o tym, jakie gatunki płazów występują na terenie Lublina oraz w jaki sposób można pomóc tym drobnym zwierzętom podczas wiosennej migracji z zimowisk do miejsc rozrodu. Miasto Lublin prowadzi w tym czasie akcję ratowania płazów. W tym roku odłowiono i przeniesiono w bezpieczne miejsca już blisko 260 zwierząt - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
W ramach projektu opracowano też naklejki „Uważaj na jeże”, które będzie można nakleić na wewnętrznej stronie szyby auta. Mają zwracać uwagę kierowców na te zwierzęta, które często przemieszczają się przez lubelskie ulice. Od czujności kierujących pojazdami zależy los nie tylko jeży, ale także innych drobnych zwierząt, m.in. wiewiórek, ptaków czy płazów. Mieszkanki i mieszkańcy, którzy chcą promować ich ochronę mogą pobrać naklejki w siedzibie Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin przy ul. Tomasza Zana 38 (pokój nr 12) od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.
Z kolei dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców zostały przygotowane karty pracy do uzupełniania i kolorowania. Przybliżają one tematykę występującej na terenie Lublina flory i fauny. Dzieci poprzez zabawę mogą poznać i utrwalić swoją wiedzę na temat otaczającego ich świata przyrody. Karty pracy dostępne są na stronie internetowej Miasta Lublin w zakładce Środowisko.
Materiały informacyjno-edukacyjne powstały w ramach projektu „Nasza Misja – Bioróżnorodność” sfinansowanego w całości z programu InPost Green City.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.