reklama
reklama

Lublin: Cmentarz przy ul. Pszczelej dostanie pieniądze ba rozbudowę? Jest odpowiedź Miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Cmentarz przy ul. Pszczelej dostanie pieniądze ba rozbudowę? Jest odpowiedź Miasta - Zdjęcie główne

Lublin: Cmentarz przy ul. Pszczelej dostanie pieniądze ba rozbudowę? Jest odpowiedź Miasta | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Cmentarz przy ul. Pszczelej potrzebuje pieniędzy na rozbudowę. Władze miasta już odpowiedziały.
reklama

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona rozbudowy cmentarza parafialnego Parafii pw. św. Marcina w Zemborzycach przy ul. Pszczelej 24.

Zaznaczył, że w związku z koniecznością rozbudowy cmentarza jest potrzeba zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Dodał, że spotkał się zastępcą prezydenta - Arturem Szymczykiem, Głównym Urbanistą Miasta - Małgorzatą Żurkowską, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lublinie - Renatą Kunc-Kozioł i proboszczem parafii. ustalono wstępne działania. 

- Wynika z nich, iż warunkiem niezbędnym do opracowania i zatwierdzenia projektu planu, wymaganym przez SANEPID, jest przeprowadzenie badań hydrologicznych poprzez wykonanie co najmniej jednego odwiertu. Brak tych badań uniemożliwi uzgodnienie planu. Ze względu na duże koszty tych badań parafia nie jest jednak w stanie pokryć kosztów ich przeprowadzenia - napisał Leszek Daniewski.

Mając na uwadze, że podobnych badań dla tego rejonu nie wykonywano, a uzyskane wyniki będą mogły być wykorzystane również przez miejskie służby planistyczne i urbanistyczne, prosi o wykonanie tych niezbędnych badań w ramach środków z miejskiego budżetu.

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydent ds. inwestycji i rozwoju napisał, że  możliwość realizacji lub rozbudowy cmentarza wymaga przeprowadzenia badań hydrogeologicznych, wykonanych przez uprawnione jednostki. 

- Badania te obejmują etap badań terenowych i etap badań laboratoryjnych, których celem jest między innymi określenie poziomu lustra wody podziemnej, czasów przesączania związków rozkładu, składu gruntu, a w szczególności zawartości węglanu wapnia, określenie głębokości ewentualnych pochówków, określenie usytuowania ujęć wód, studni, jak i rozlokowania piezometrów do stałego monitoringu w przyszłości. Badania hydrogeologiczne potwierdzają lub zaprzeczają możliwości lokalizacji cmentarza i są elementem procedury planistycznej wymaganym przez służby sanitarne (Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Wojewódzkiego). Instytucje te uzgadniają projekty zmiany Studium i planów w zakresie sanitarnym i środowiskowym - napisał Artur Szymczyk.

Dodatkowo przekazął, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Komunalnej należy sporządzić plan miejscowy, ustalający ograniczenia dotyczące przeznaczenia terenów sąsiadujących oraz należy ustalić strefę ochronną cmentarza.

- Strefa ochronna cmentarza oznacza całkowity zakaz zabudowy, a odległość cmentarza od zabudowań mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 150 m. Odległość ta może zostać zmniejszona do 50 m pod warunkiem, że teren w granicach od 50 do 150 m odległości od cmentarza posiada sieć wodociągową, a wszystkie budynki korzystające z wody są do tej sieci podłączone. Ponadto strefa ochronna powinna w całości znaleźć się w granicach miasta - poinformował zastępca prezydenta.

W związku z tym Wydział Planowania wystąpił z wnioskiem o zabezpieczenie ewentualnych wydatków na ten cel w przyszłorocznym budżecie miasta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama