Reklama

Reklama

Lublin: Cmentarz potrzebuje pieniędzy na pielęgnację drzew

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie poglądowe

Lublin: Cmentarz potrzebuje pieniędzy na pielęgnację drzew - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zabytkowy cmentarz przy ul. Pszczelej potrzebuje pieniędzy na konserwację i pielęgnacje starych drzew. Ratusz już odpowiedział na prośbę w tej sprawie.

Reklama

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona kontynuacji prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych starych drzew na zabytkowym cmentarzu przy ul. Pszczelej 24 w Zemborzycach. Poprosił o przeznaczenie w 2023 roku środków w wysokości 30 tys. zł na kontynuację trwającej od dwóch lat, konserwacji i pielęgnacji.

Podkreślił, że cmentarz parafialny wpisany jest do rejestru zabytków i został utworzony na mocy reskryptu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Religijnych Księstwa Warszawskiego z dnia 18 lipca 1811 roku, czuli tego samego dokumentu co cmentarz przy ul. Lipowej. Dodał, że do najbardziej interesujących grobowców, znajdujących się na cmentarzu w Zemborzycach należą: odlewany grobowiec rodziny Rudygierów - właścicieli majątku Zemborzyce (obecnie teren ośrodka Marina nad Zalewem), grobowce księży pracujących niegdyś w parafii, grobowiec powstańca styczniowego, grobowiec zesłańca z Syberii z 1885 roku, grób zmarłych lotników z Zemborzyc z okresu li wojny światowej. Większość tych zabytkowych nagrobków została odrestaurowana ze środków pochodzących z corocznej kwesty.

- W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających cmentarz, w tym uczestników pogrzebów, a także uczniów naszej szkoły od lat opiekujących się historycznymi nagrobkami, jak również w obawie przed zniszczeniem zabytkowych nagrobków, moja prośba do Pana Prezydenta, w imieniu mieszkańców Parafii, wydaje się w pełni uzasadniona - napisał Leszek Daniewski. - Nasze dotychczasowe działania w tym zakresie wspierają: Pan Hubert Mącik Miejski Konserwator Zabytków, Pani Blanka Rdest-Dudak Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Pan Józef Piotr Wrona Kierownik referatu ds. ochrony i konserwacji drzew oraz Pani Justyna Gustaw bezpośrednio współpracująca z Parafią.

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał, że w ciągu dwóch ostatnich lat na podstawie umów partnerskich zawartych pomiędzy Urzędem Miasta Lublin a Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Marcina przekazano 40 tys. zł ze środków gminnych, w ramach których, przeprowadzono pielęgnację 28 drzew. Parafia dostała ponadto dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w wysokości 30 tys. zł, która obejmowała zabiegi pielęgnacyjne kolejnych 22 drzew.

- Realizacja zadania „Leczenie starodrzewu i pomników przyrody na terenie miasta Lublin” zaplanowanego na 2023 r. wymaga przeanalizowania najpilniejszych potrzeb w tym zakresie, również tych zgłaszanych przez mieszkańców i przedstawicieli Rad Dzielnic podczas spotkań z Prezydentem Miasta Lublin w ramach Planu Dla Dzielnic. Analogicznie do bieżącego roku, w 2023 r. możliwe będzie wygospodarowanie części środków, dla pokrycia wkładu własnego, w celu starania się o pozyskanie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na pielęgnację drzew rosnących na terenie cmentarza przy ul. Pszczelej - poinformował zastępca prezydenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy