reklama
reklama

Lublin: Charakterystyczny budynek na LSM przejdzie remont? Radna proponuje też przeznaczenie go pod handel

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Charakterystyczny budynek na LSM przejdzie remont? Radna proponuje też przeznaczenie go pod handel - Zdjęcie główne

Budynek przy ul. Balladyny 10. | foto Screen - Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina O wyremontowanie charakterystycznego budynku przy u. Balladyny i przeznaczenie go pod handel, apeluje radna Monika Orzechowska. Władze miasta już odpowiedziały.
reklama

Radna miejska Monika Orzechowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) napisała interpelację do władz miasta. Dotyczy  remontu budynku na os. J. Słowackiego w Lublinie, przy ul. Balladyny 10 oraz przeznaczenia go do dzierżawy pod punkt usługowo-handlowy. Obecnie budynek jest pustostanem i zdaniem radnej wymaga gruntownego remontu. 

- Mieszkańcy osiedla Juliusza Słowackiego mają na swoim terenie szkołę, przedszkole, żłobek, ale od lat borykają się z problemem braku punktu usługowo-handlowego ze sklepem spożywczym, gospodarstwem domowym itp. Najbliższy sklep wielkopowierzchniowy E.Leclerc to odległość 1 km pieszo. Sklep Lewiatan przy ul. Krasińskiego 3 to 950 metrów, a Społem przy ul. Grażyny to 700 metrów. Powyższe odległości dla mieszkańców osiedla Słowackiego i przede wszystkim ul. Balladyny to jak zdobycie Mont Everestu, gdyż większość mieszkańców to wieloletni emeryci, często po 90 roku życia - napisała Monika Orzechowska.

Przez wiele lat, w tym budynku mieścił się sklep spożywczy i apteka. Jego stan zmusił najemców do opuszczenia i od tamtej pory zabytkowy obiekt niszczeje.

- Jednym z najważniejszych elementów polityki samorządowej jest wspieranie godnego życia mieszkańców. Wiem, że remont zabytkowego budynku przy ul. Balladyny 10 i utworzenie w nim punktu usługowo-handlowego przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców mojego okręgu - dodaje radna.

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał, że budynek stoi na działce, którą zajmuje się Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Lublinie. Potwierdził też, że budynek znajduje się w złym stanie technicznym, a od 1 lutego 2017 r. nie jest dopuszczony do użytku. 

Dodał, że Wydział Gospodarowania Mieniem wyraził zgodę dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej na przeprowadzenie inwentaryzacji budynku z wykorzystaniem metody skanowania 3D i fotogrametrii przy pomocy dronów, uzupełnioną pomiarem ręcznym i dokumentacją fotograficzną. Takie prace mają trwać od sierpnia 2022 r. do kwietnia 2024 r. 

- Mając na uwadze duże walory architektoniczno-budowlane budynku przy ul. Balladyny 10 bardzo istotne jest aby zachować go dla przyszłych pokoleń. W pierwszej kolejności należy dokonać rewitalizacji obiektu, a przy określeniu niezbędnego zakresu prac pozwalających na dalsze użytkowanie pawilonu brane są obecnie pod uwagę różne propozycje adaptacji budynku - napisał Artur Szymczyk. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość znajduje się w obszarze przeznaczonym pod tereny usług komercyjnych „U” z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod usługi handlu, gastronomii, rzemiosła usługowego i inne usługi
komercyjne, z możliwością realizacji dużych obiektów handlowych (domy towarowe, pasaże handlowe, koncentracje funkcji handlowo – usługowej).

Zaznaczył również, że w opinii Miejskiego Konserwatora Zabytków funkcja sklepu i/lub usług jest w tej sytuacji właściwa także z punktu widzenia historycznego. Podkreślił, że pawilony przy zostały zaprojektowane i wybudowane dla takiej właśnie funkcji, a jej utrzymanie jest właściwe co do zasady z konserwatorskiego punktu widzenia.

- Zgodnie z posiadanymi informacjami, możliwości zagospodarowania pawilonu zostały sprawdzone w ramach trwającej współpracy Lublina z Ambasadą Królestwa Danii na rzecz zielonej i cyfrowej transformacji. Wnioski z przeprowadzonych z tym zakresie warsztatów potwierdziły wcześniejsze wstępne analizy – obiekt wymaga kompleksowych prac budowlano – remontowych, a ich realizacja wysokich nakładów finansowych. Możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania są monitorowane (programy krajowe oraz unijne) - przekazał zastępca prezydenta. 

Starania o środki w ramach międzynarodowego programu Komisji Europejskiej prowadzone były także przez Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (działające przy ul. Wileńskiej 21), które w pawilonie mogłyby mieć docelową siedzibę. 

- Obecnie nie ma jednoznacznego stanowiska odnośnie sposobu wykorzystania nieruchomości. Funkcja, którą miałby spełniać budynek jest oczywiście istotna, jednak nie jest pierwszoplanowa. Dopuszczalna powinna być w takiej sytuacji każda funkcja, która nie będzie powodowała degradacji obiektu. Najbardziej właściwym założeniem jest pozostawienie go jako otwarty dla mieszkańców obiekt publiczny, mogący realizować wiele funkcji, w tym. m.in. o charakterze społeczno-kulturalnym - podusmowuje Szymczyk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama