Reklama

Reklama

Lublin: Budżet miejski na 2023 rok uchwalony. Radni PiS byli przeciw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: JN

Lublin: Budżet miejski na 2023 rok uchwalony. Radni PiS byli przeciw - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto JN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Radni miejscy przyjęli budżet Miasta Lublin na 2023 rok. Przeciwny przyjęciu budżetu był opozycyjny klub - PiS.

Reklama

W czwartek (15 grudnia) odbyła się sesja Rady Miasta Lublin. Jednym z punktów porządku obrad było uchwalenie budżetuje miejskiego na 2023 rok.

- Budżet miasta na przyszły rok będzie najtrudniejszym w historii Lublina. Przez działania rządu, w 2023 roku utracimy około 300 mln zł dochodów z PIT, a łączna suma strat Miasta Lublin wyniesie blisko 595 mln zł. Jako samorząd musimy pogodzić wyższe koszty spowodowane rosnącą inflacją, cenami energii i płacy minimalnej z mniejszymi dochodami, które są efektem m.in. zmian w systemie podatkowym. W przyszłym roku nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie oczekiwania mieszkańców, jednak mimo konieczności szukania oszczędności, chcemy utrzymać jakość usług oraz tempo rozwoju na dotychczasowym poziomie. W autopoprawce do projektu budżetu uwzględniliśmy część wniosków złożonych przez Radnych oraz propozycje, które bezpośrednio przekazali mieszkańcy podczas spotkań i spacerów w ramach „Planu dla Dzielnic” - mówił przed sesją Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W przyszłym roku dochody Lublina wyniosą 2,6 mld zł, a wydatki 2,9 mld zł, w tym wydatki bieżące 2,4 mld zł (m.in. na oświatę, komunikację, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną, sport i kulturę). Z kolei wydatki majątkowe przeznaczone na inwestycje to blisko 440 mln zł (15% wydatków ogółem), w tym 170 mln zł na zadania z udziałem środków europejskich.

Jeszcze przed sesją Ratusz informuje, że zmiany w systemie podatkowym, w tym rządowy program „Polski Ład”, obniżyły dochody Lublina z PIT o 300 mln zł w 2023 roku. Ubytek z roku na rok się pogłębia, w bieżącym roku to 140 mln zł (przy uwzględnieniu zwiększenia udziałów w PIT o 73,2 mln zł), a w roku 2021 – 55 mln zł. W przyszłym roku dochody wrócą do poziomu z 2018 r. Ograniczeniu dochodów Miasta towarzyszą m.in. rosnące koszty inflacji, cen energii i płacy minimalnej oraz niedoszacowanie subwencji oświatowej. W 2023 roku budżet Miasta Lublin straci blisko 595 mln zł.

W budżecie zaplanowano m.in. inwestycje takie jak kontynuacja budowy Dworca Metropolitalnego, budowy i remonty ulic, budowa parku pod Zamkiem Lubelskim.

Część radnych zabrała głos.

- Pomimo tych trudności jakie mamy w dochodach, budżet w dalszym ciągu jest prorozwojowy i nastawiony na inwestycje oraz w dużej mierze z udziałem środków europejskich. Myślę, że zaspokaja on główne potrzeby mieszkańców. Misją Miasta jest dbanie o oświatę, gospodarkę, zieleń, komunikację miejską, pomoc społeczną, sport, a również kulturę - znzaczał Piotr Choduń, przewodniczący klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

- To jest bez wątpienia jeden z najtrudniejszych budżetów, z jakim będziemy musieli obcować. Strona dochodowa to 300 mln zł mniej  w budżecie, bo niestety: zmiany podatkowe, szalejąca inflacja, rosnące ceny energii i pandemia - mówił Marcin Nowak (klub Krzysztofa Żuka), wiceprzewodniczący RM Lublin. - Pomimo trudności w budżecie, realizujemy flagowe inwestycje, w tym budowę Dworca Metropolitalnego.

- Jesteśmy zwolennikami tego, aby inwestycje były realizowane w sposób zdroworozsądkowy i w odpowiedniej kolejności, a w niektórych przypadkach z pewnych działań należałby rezygnować - stwierdził Marcin Jakóbczyk (klub Prawa i Sprawiedliwości), który jako przykład inwestycji, z której według niego można zrezygnować, podał stworzenie nowej animacji do fontanny na Placu Litewskim z okazji Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, a jej koszt to ok. 300 tys. zł. - W moim przekonaniu grubo przepłacamy. Taki wydatek chyba moglibyśmy sobie darować - dodał.

- Ubytek dochodów jest ewidentny i z tym należy się zgodzić. Do tego dochodzi jeszcze inflacja - zaznaczał Stanisław Brzozowski (niezrzeszony). - Ciągle nam się budżet równoważy, ale zbliżamy się do ściany - to robi się bardzo niebezpieczne. W związku z tym uważam, że powinniśmy szukać jakiś możliwości oszczędności, wybierana kluczowych inwestycji.

Budżet został przyjęty 18 głosami radnych klubu Żuka. Przeciw zagłosowało 11 radnych z klubu PiS. Jedna osoba wstrzymała się od głosu - radny Brzozowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy