reklama
reklama

Lublin: Budowa spalarni śmieci coraz bliżej. Mieszkańcy są na "nie"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Lublin: Budowa spalarni śmieci coraz bliżej. Mieszkańcy są na "nie" - Zdjęcie główne

Mieszkańcy na sesji pojawili się z banerem, aby zaprotestować przeciwko spalarni. | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaFirma Kom-Eko dostała decyzję środowiskową na utworzenie spalarni śmieci. Przeciwko spalarni protestują mieszkańcy.
reklama

Na sesji Rady Miasta Lublin w czwartek (21 listopada) pojawili się mieszkańcy, którzy nie chcą spalarni śmieci. Ich zdaniem spalarnia byłaby szkodliwa dla mieszkańców miasta, spalanie miałoby się odbywać w temperaturze 850 stopni C, co doprowadziłoby do emisji wielu ton substancji niebezpiecznych, mimo użycia filtrów.

Spalarnia ma powstać przy ul. Metalurgicznej - na terenie dawnego Ursusa. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, aby spalarnia powstała złożyła firma Kom-Eko. Firma decyzję dostała.

- Została wydana decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji termicznego przekształcania frakcji kalorycznej z odpadów komunalnych w Lublinie - mówiła na sesji Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. - Przed wydaniem decyzji otrzymaliśmy uzgodnienia wszystkich organów, które takie uzgodnienia powinny wydać, czyli uzgodnienia Wód Polskich, Marszałka Województwa Lubelskiego, Regionalej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego (...). Nie jest to jeszcze pozwolenie na budowę. To są uwarunkowania środowiskowe. Jest to decyzja jedynie wstępna, która wskazuje na środowiskowe uwarunkowania. 

reklama

Prezydent Lublina - Krzysztof Żuk podkreślał, że decyzja uruchamia dalsze działania formalne. 

Miasto podjęło decyzję zgodnie z prawem. Po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów i rozpatrzeniu wszystkich uwag - zapewniał Krzysztof Żuk, który zwrócił się do mieszkańców na sesji. - Jeśli sugeruje Państwo, że mogliśmy nie wydać tej decyzji, to się Państwo mylicie (...) Wnioskodawca przedłożył wszystko to, co jest przewidziane prawem  i to, co bo jeszcze dodatkowo wymagane przez Wydział Ochrony Środowiska UM. W związku z tym niewydanie decyzji było rażącym naruszeniem prawa i naraziłoby Miasto Lublin na roszczenia.

Radny Eugeniusz Bielak (klub Prawa i Sprawiedliwości) wnioskował o przeprowadzenie dyskusji w tej sprawie na sesji. Jednak jego wniosek został odrzucony.  

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama