Rada Miasta Lublin w trakcie sesji będzie głosować w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a miastem Kiszyniów (Mołdawia). Lublin ze stolicą Mołdawii współpracuje od kilku lat. Od 2017 roku trwa wymiana dobrych praktyk i wizyty robocze w zakresie polityki gospodarczej, w tym inwestycyjnej, edukacji i kultury. Natomiast wspólne projekty ze współfinansowaniem zewnętrznym obejmują: Kongres i Akademia Współpracy Transgranicznej, „Move it like Lublin” („Działaj jak Lublin”).
- Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt wizyt przyjazdowych i wyjazdowych Lublin - Kiszyniów w związku z wymienionymi projektami, a także z okazji wydarzeń
jednorazowych, takich jak Noc Kultury, w ramach ESM2023 w Lublinie, czy też Forum Ekonomiczne w Kiszyniowie - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Dodatkowo w 2022 roku Lublin i Kiszyniów podpisały list intencyjny o współpracy.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin ma nowe miasto partnerskie. Podpisano już umowę
- Partnerzy z Kiszyniowa, zarówno władze miasta, przedstawiciele Urzędu Miasta, organizacji niezależnych, instytucji kultury, itd. są mocno zaangażowani w wymianę i bardzo te kontakty doceniają. W ich przekonaniu pomaga ona w modernizacji oraz całościowym rozwoju Kiszyniowa, dla Lublina zaś korzyść wynika z dalszego umiędzynarodowienia i wzmacniania reputacji miasta, jako przyjaznego i otwartego, co jest zgodne ze strategią rozwoju Lublina - czytamy w podsumowaniu uzasadnieniu.
Sesja Rady Miasta Lublin zaplanowana jest na 19 października.
Kiszyniów jest największym miastem i jednocześnie stolicą Mołdawii. Mieszka tam 74,5 tys. osób, a jego powierzchnia zajmuje 565 km². Jest głównym ośrodkiem przemysłowym i handlowym kraju. Leży w środkowej części Mołdawii, nad rzekę Bâc, dopływem Dniestru. W Kiszyniowie rozwija się przemysł spożywczy (liczne winiarnie), przetwórstwo warzyw i owoców, przemysł tytoniowy, tekstylny i materiałów budowlanych. Jest miastem dwujęzycznym - język rumuński (oficjalny) i język rosyjski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.