reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi rekrutują. Ostatnie tegoroczne szkolenie podstawowe jeszcze w listopadzie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 LBOT

Lubelscy terytorialsi rekrutują. Ostatnie tegoroczne szkolenie podstawowe jeszcze w listopadzie - Zdjęcie główne

Lubelscy terytorialsi rekrutują. Ostatnie tegoroczne szkolenie podstawowe jeszcze w listopadzie | foto 2 LBOT

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaTrwa rekrutacja do 2 Lubelskiej Brygady OT. Ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe rozpocznie się w listopadzie.
reklama

- WOT jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferuje możliwość pogodzenia pracy zawodowej, nauki, obowiązków rodzinnych oraz innych aktywności ze służbą na rzecz małych Ojczyzn i bezpieczeństwa narodowego. Żołnierze OT pracują, studiują, uczą się i jednocześnie pełnią służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia i umiejętności - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Żołnierzem może zostać każdy w wieku 18-55 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów). Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność. Kandydat nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej i nie może mieć przydziału kryzysowego.  

- Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej daje ochotnikom przede wszystkich okazję nabycia cennych umiejętności wojskowych poprzez szkolenia programowe oraz bezpłatne kursy, jak np.: kwalifikowana pierwsza pomoc, obsługa maszyn inżynieryjnych, kursy prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, kursy doskonalące technikę jazdy, kursy kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motoro-wodnych, kursów językowych oraz wiele innych - zaznacza kpt. Marta Gaborek.

Za gotowość i jedno w miesiącu, dwudniowe, weekendowe szkolenie żołnierz dostaje nieopodatkowane wynagrodzenie w wysokości 756 zł miesięcznie (uposażenie zależne jest od stopnia wojskowego). Za każdy dzień dodatkowego, dobrowolnego powołania wypłacane jest uposażenie w kwocie 130 zł.  

Żołnierze-ochotnicy, którzy nie mają doświadczenia wojskowego muszą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Natomiast rezerwistów obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia terytorialsów trwa w sumie 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie przez żołnierza prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na przydzielonym stanowisku np.: medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy, saper. Trzeci rok szkoleń to czas zgrywania pododdziałów.  

- Szkolenia terytorialsów odbywają się w formie rotacyjnej, w wymiarze dwóch dni w miesiącu w weekendy. Obligatoryjnie, raz w roku każdy żołnierz OT musi odbyć 2-tygodniowe zgrupowanie poligonowe - dodaje kpt. Gaborek. - Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT, mogą skorzystać z ostatniego w tym roku szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”, która rozpocznie się 17 listopada br., a zakończy uroczystą przysięgą 2 grudnia br. w Zamościu. Ponadto przyjęcie kandydatów do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 16 grudnia br., a kontynuacja tego szkolenia nastąpi podczas ferii zimowych tj. w terminie 29.01-11.02.2024 r.  

Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać ze wsparcia rekruterów 2 LBOT - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama