reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi ćwiczyli jak bronić się w mieście. To tzw. "czarna taktyka"

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Terytorialsi przeszli szkolenie szkolenie z tzw. „czarnej taktyki”, czyli działań taktycznych w mieście. Ćwiczyli m.in. przygotowanie i prowadzenie obrony budynków w trakcie konfliktu zbrojnego.
reklama

Terytorialsi z kompanii o profilu miejskim z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolili się pod okiem instruktorów Mobilnego Zespołu Szkoleniowego WOT.

- Doskonalili takie umiejętności, jak analiza taktyczna terenu zabudowanego, planowanie i sposoby podejścia oraz wchodzenie do budynku jak również przygotowanie budynku do obrony. Ćwiczyli m.in. sposoby oczyszczania terenu i zabudowań z materiałów i urządzeń wybuchowych, przeszukiwanie i oznaczanie pomieszczeń,  przygotowanie stanowisk ogniowych, w tym ich rozbudowę inżynieryjną i maskowanie oraz rozpoznanie i zabezpieczenie zaporami technicznymi i minowymi wszelkich dróg podejścia do bronionego budynku - opisuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

- Zagadnienia poruszane podczas szkolenia nie były dla mnie nowością, jednak każdy przećwiczony element pozwala na zdobycie pewnego doświadczenia i zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy.  Co istotne, instruktorzy prowadzący to szkolenie są praktykami, mają doświadczenie z misji i mają wiedzę, którą w doskonały sposób potrafili przekazać. Jestem pewien, że  nabyte tu umiejętności będą dla mnie przydatne w dalszej służbie - mówił uczestnik kursu, żołnierz 233 kompanii lekkiej piechoty.  

W ramach podsumowania i sprawdzianu nabytych umiejętności żołnierze dostali zadanie. W terenie z którego uprzednio został wyparty przeciwnik, musieli przygotować do obrony mający strategiczne znaczenie budynek.  Musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami organizacji punktu oporu poprzez, m.in. rozwinięcie ubezpieczeń na czas prac przygotowawczych, stworzenie systemu ognia, budowę stanowisk ogniowych, zabezpieczenie inżynieryjne dróg podejścia do budynku, organizację zaplecza logistycznego i systemu komunikacji.  

- Żołnierze WOT podczas tego typu szkoleń podnoszą umiejętności działań w terenie zurbanizowanym, który jest najczęstszym polem walki współczesnych konfliktów. Rozpoznanie terenu i obiektu pod kątem zagrożenia, zaplanowania i realizacji obrony jest jednym z najważniejszych elementów szkolenia, które ma na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu jak i operacji podczas otwartego konfliktu - dodaje por. Gaborek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama