reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi ćwiczą precyzyjny atak z powietrza. Szkolenie WARMATE

Opublikowano:
Autor:

Lubelscy terytorialsi ćwiczą precyzyjny atak z powietrza. Szkolenie WARMATE - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaSkryte podejście w rejon działań, przeprowadzenie rozpoznania, obserwacja i atak na cel – to przykładowy scenariusz ćwiczeń, jakie realizują żołnierze plutonu ogniowego 2 LBOT.
reklama

- System amunicji krążącej WARMATE to bezzałogowy statek powietrzny, przeznaczony do ataku na wrogie oddziały oraz lekko opancerzone pojazdy. Do jego głównych zadań należy wykrywanie, obserwacja obiektów oraz śledzenie i eliminacja celów. Przez ok. 60 min może on unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu, a następnie uderzyć bezpośrednio w obiekt, ulegając przy tym zniszczeniu. Stąd jego potoczna nazwa „dron kamikadze”. Warmate może być wyposażony w głowicę odłamkowo-burzącą lub termobaryczną, a o ataku na dany cel decyduje operator, który komunikuje się z płatowcem z odległości do 30 km - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się z wykorzystaniem systemu AK WARMATE od końcówki 2022 roku. Na wstępnym etapie szkoleń zweryfikowano cechy i predyspozycje żołnierzy w grupie operatorów. Szkoleni doskonalili takie umiejętności jak: obsługę części naziemnej systemu, procedury przedstartowe, sterowanie urządzeniem w różnych trybach lotu, prowadzenie obserwacji, nawigację, wykrywanie oraz identyfikację wybranych celów.

- Odbyte w 2023 roku inauguracyjne loty bojowe na poligonie w Nadarzycach były dla operatorów 2 LBOT pierwszym poważnym sprawdzianem ich wiedzy i przygotowania. Zdobyte dotychczas umiejętności są nieustannie doskonalone, a scenariusze ćwiczeń tworzone w oparciu o analizę współczesnego pola walki, narzucają na żołnierzy konieczność stałego podnoszenia kompetencji - dodaje kpt. Marta Gaborek.

reklama

W regularnych szkoleniach żołnierze posługują się wersją ćwiczebną urządzenia, która jest wykorzystywana wielokrotnie. Atak jest przerywany przed uderzeniem w cel i operator po nabraniu wysokości przez płatowiec może przeprowadzić kolejne ćwiczebne uderzenia. Po zakończeniu ćwiczenia dron ląduje „na brzuchu" w wyznaczonym obszarze.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama