reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi szkolili się pod okiem WOPR

Opublikowano:
Autor:

Lubelscy terytorialsi szkolili się pod okiem WOPR - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaTerytorialsi przeszli szkolenie wodne z instruktorami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zbiorniku wodnym.
reklama

Na terenie województwa lubelskiego wody powierzchniowe: stawy, zbiorniki wodne, rzeki i jeziora zajmują ok. 35600 ha. Stąd żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej muszą być  również gotowi do działań w środowisku wodnym. Szkolenia z udziałem instruktorów z WOPR mają przygotować się do tego typu wyzwań.

Pierwsze szkolenie rotacyjne terytorialsów nowego, 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Bezwoli odbyło się w dniach 24-25 sierpnia. Program zajęć obejmował m.in. przeprawę linową na drugi brzeg zbiornika wodnego, poruszanie się po akwenie przy pomocy łodzi saperskich, pokonywanie przeszkody wodnej z plecakiem wojskowym, zakładanie i możliwości wykorzystania kombinezonów do pracy w wodzie będących na wyposażeniu WOT. 

reklama

- Niezwykle ważną częścią wodnego treningu były również działania ratownicze, m.in. metody niesienia pomocy tonącym osobom i podejmowanie z wody  poszkodowanych. To umiejętności, które mogą okazać się przydatne także w czasie wolnym od służby. Ćwiczenia tego typu są ważną częścią systemu szkoleniowego żołnierzy obrony terytorialnej. Dają okazję do zdobycia nowych kompetencji, doskonalenia posiadanych umiejętności oraz wymiany doświadczeń. Dodatkowym aspektem jest budowanie dobrych relacji i gruntu pod współpracę żołnierzy OT ze służbami ratowniczymi, co ma owocować sprawnym i efektywnym wsparciem lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych. To nie pierwsze takie szkolenia - żołnierze 2 LBOT i ratownicy WOPR regularnie organizują wspólne ćwiczenia. Współpraca ta została sformalizowana w 2020 roku - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama

Porozumienie obejmuje wzajemne wsparcie szkoleniowe. W szczególności w zakresie działań w warunkach wodnych, wsparcie sprzętowe i logistyczne oraz współdziałanie w ramach prowadzonych akcji ratowniczych i poszukiwawczych na wodach podczas akcji kryzysowych. Dokument przewiduje teżwymianę informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo na wodach oraz innych zdarzeniach mających wpływ na obronność kraju. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama