Reklama

Reklama

Lewica zapowiada swoje działania i przedstawia nowego koordynatora Wiosny [WIDEO]

Opublikowano: 16 kwietnia 2021 17:55
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Władze Lewicy zapowiedziały, że skierują pismo do premiera i ministra gospodarki w sprawie Krajowego Funduszu Odbudowy w ramach którego do Polski ma trafić 750 mld zł. Przedstawiły też nowego koordynatora partii Wiosna w regionie lubelskim.

Reklama

Lewica o Krajowym Planie Odbudowy

Pod koniec ubiegłego roku państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły nowy unijny budżet oraz Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności - tzw. Fundusz Odbudowy. Aby dostać unijne środki, każdy z krajów członkowskich musi ratyfikować w swoim parlamencie decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE, czyli pozwolić, żeby Unia zadłużyła się na światowych rynkach. Każde państwo musi przedstawić Krajowy Plan Odbudowy, czyli szczegółowy harmonogram rozdysponowania otrzymanych z UE środków. 

Właśnie do Krajowego Planu Odbudowy i funduszu nawiązywał w trakcie piątkowej (16 kwietnia) wizyty Krzysztof Gawkowski - przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Lewica krytykuje wizytę Mateusza Morawieckego w szpitalu tymczasowym w Lublinie

- Ostatnie tygodnie to dobry czas dla Polski, bo w Unii Europejskiej powstał plan, który ma sprowadzić do naszego kraju 750 mld zł. Jednocześnie jest to zły czas dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość nie chce tych pieniędzy przyjąć. Pandemia doprowadziła do wielkich strat: jest wielkim problemem dla służby zdrowia, gospodarki oraz poczuciem społecznego strachu ze względu na panujące warunki w szpitalach i śmierć coraziej większej liczby osób - mówił Krzysztof Gawkowski.

Pieniądze od "swoich" dla "swoich"

Wyjaśniał również, że Fundusz Odbudowy to szansa, by Polska mogła dobrze wykorzystać unijne pieniądze, a w regionach zainwestować w miejsca, które powinny szybko podnieść się po pandemii, czyli służba zdrowia, opieka społeczna, społeczeństwo obywatelskie i gospodarka. 

- Te miliony to również olbrzymia możliwość dla województwa lubelskiego na skok rozwojowy. Od 15 marca dzięki aktywności posła Czerniaka, mieliśmy okazję przeprowadzać konsultacje społeczne w większości powiatów. Dotyczyły one tego, jakie ejst zdanie samorządowców na temat tego Funduszu. Słyszymy i czujemy, że te pieniądze są oczekiwane, ale pod jednym warunkiem - że będą sprawiedliwie i uczciwie rozdzielone. Niestety doświadczenia i przykład, jak wyglądało rozdawanie pieniędzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, nie jest dobrym przykładem. Tego Lewica bardzo się obawia - stwierdził przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych według klucza partyjnego? Lubelska poseł chce wyjaśnień [WIDEO]

Dlatego klub parlamentarny Lewicy przedstawił Mateuszowi Morawieckiemu - premierowi RP, uwagi do Planu Odbudowy łącznie z uwagami z województwa lubelskiego. Stąd Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że wspólnie z Jackiem Czerniakiem - przewodniczącym Lewicy w województwie lubelskim, skierują do ministra gospodarki i premiera wspólną interpelację. Posłowie zamierzają zapytać w piśmie o rozwiązania dla Lubelszczyzny - Nie może być tak, że w parlamencie nie ma cały czas jakiekolwiek rozmowy o Krajowym Palenie Odbudowy, a mamy podstawy przypuszczać, że te pieniądze mają być przekazywane przez "swoich" dla "swoich" - dodawał Gawkowski.

Nowa "twarz" nowej parti

Gawkowski wspominał również o tym, że Lewica, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna są w procesie zjedncozeniowym, wskutek czego ma powstać nowa partia - "Nowa Lewica". Zaznaczył, że na jesień planowany jest kongres Nowej Lewicy w trakcie któego mają być wybrane władze nowej partii.

Na konferencji przedstawiono Sylwię Buźniak - koordynatorkę Wiosny Roberta Biedronia w regionie i pełnomocniczkę Zarządu ds. tworzenia struktur. W Wiośnie działa od 2 lat. Startowała w wyborach do Parlametu Europejskiego i sejmiku województwa mazowieckiego. W obu przypadkach nie wywalczyła mandatu. Zawodowo jest związania z ekonomią. Buźniak objęła funkcję po poseł Monice Pawłowskiej, która przeszła do Porozumienia Jarosława Gowina. W regionie będzie budować stuktury i umacniać Wiosnę w regionie oraz pomagać w zjednoczeniu Lewicy, Wiosny i SLD w Nową Lewicę.

- Chcemy współdziałania. Niestety nie wszyscy to współdziałanie rozumieli jak pani poseł Monika Pawłowska, która stwierdziła, że chce iśc w innym kierunku. Twarz się ma tylko jedną i jak się ją straci, to odzyskać jej nie można - podkreślał Gawkowski.

CZYTAJ TAKŻE: Lewica przygotowała projekt ustawy w sprawie aborcji. Zbiórka podpisów rozpoczęta

- Jestem tu po to, by rozmawiać z posłem Czerniakiem o naszej współpracy, o tym jak umacniać Lewicę w województwie lubelskim oraz, by nie powtórzyły się takie problemy jakie mielismy ostatnio - mówiła Sylwia Buźniak.

Gawkowski zapowiedział, że zakończeniu pandemii ruszą w trasę po Polsce, by przygotować się do wyborów. Wtórował mu przy tym poseł Czerniak.

- To zadanie będziemy realizować wspólnie, tym bardziej, że znamy np. powiaty w województwie lubelskim. Będziemy to robić wpsólnie da dobra Lewicy, dla dobra województwa, dla dobra Polski - podsumowywał Jacek Czerniak.

Konferencja prasowa z udziałem Krzysztofa Gawkowskiego, Jacka Czerniaka i Sylwii Buźniak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.