"Kompromis aborcyjny" od 1993 roku
Od 1993 roku obowiązywał tzw. "kompromis aborcyjny", który dopuszczał przerywanie ciąży, jeśli jest ona skutkiem przestępstwa, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz w sytuacji płód jest ciężko uszkodzony. W październiku zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu trzeciej przesłanki, czyli ciężkiego upośledzenia płodu, jest niezgodna z polską Konstytucją. Od tamtego czasu trwają protesty i organizowane są różne akcje oraz przedstawiane różne kompromisy czy rozwiązania. Komitet "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”, w którego w skład wchodzą np. organizacje kobiece i posłanki Lewicy, przedstawił projekt ustawy liberalizujący prawo do przerywania ciąży.
Lewica przedstawiła projekt
Założenia ustawy w trakcie konferencji prasowej przedstawili m.in. Jacek Czerniak - lubelski poseł Lewicy, Jakub Karpiński z Federacji Młodych Socjaldemokratów i radne Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Projekt ustawy przewiduje m.in. prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu oraz zniesienid kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.
- Od 1993 roku mamy do czynienia z czymś co nazywano kompromisem aborcyjnym. Miał to być złoty środek. Jednak taki kompromis nie jest żadnym środkiem. Dlatego oczekujemy że aborcja w Polsce będzie przede wszystkim legalna, żeby kobiety nie musiały się martwić o to czy zostaną zamknięte za kratkami za to że dokonały aborcji - mówiła Wiktoria Krysa z MRM Lublin i członkini Federacji Młodych Socjaldemokratów.
- W kwestii naszych starań o to, żeby aborcja w Polsce była legalna, musimy też pamiętać o dzieciach, które są niepełnosprawne bądź są chore. Musimy pamiętać o tym że warunki, które polskie państwo zapewnia w domach dziecka są kategorycznie okropne. Leczenie dzieci z niepełnosprawnościami głównie jest finansowane przez ludzi przez całe społeczeństwo, bo polskie państwo nie zapewnia prawie ani złotówki na osoby potrzebujące. Dlatego jeżeli ktokolwiek zasranawia się, czy na taką listę wnieść swój podpis, to należy pamiętać, że tutaj chodzi też o dobro przyszłego pokolenia - o dzieci, które będą się rodziły i także o zdrowie psychiczne przyszłych matek - dodawała Aleksandra Borzęcka z MRM Lublin.
Głos zabrał też Jacek Czerniak.
- Dzisiaj Inicjatywa Obywatelska sformułowała projekt ustawy który opowiada się, że legalną, darmową aborcją do 12 tygodnia. Jaka aborcja może być, to chyba możemy sobie tylko wyobrażać - my jako mężczyźni. Inicjatywa stwierdza że każdy ma prawo do samostanowienia w dziedzinie dotyczącej i płodności i macierzyństwa i to jest decyzja każdej kobiety. Są to prawa człowieka dlatego dzisiaj tę inicjatywę popieramy - mówił Jacek Czerniak.
Poseł przypominał również, że musi zostać zebrane minimum 100 tys. podpisów, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rozpatrzył projekt.
- Temat aborcji to problem społeczny, problem dotyczący wielu osób i wszelkie restrykcje które dotyczą zakazania aborcji nie zlikwidują tego rynku. Osoby które są bogate to są majętne, to stać ich na wyjazd za granicę na dokonanie aborcji. Zaś osoby z małych miasteczek miejscowości które nie są majętne mogą oddane być różnym działaniom i na pewno ale na pewno nie stać ich na aborcję taką właśnie płatną i dlatego wychodzimy im naprzeciw - podkreślał parlamentarzysta.
Platforma Obywatelska przedstawiła stanowisko
Natomiast Jakub Karpiński poinformował, że w czwartek (18 lutego), że zarząd Platformy Obywatelskiej zadecydował, by nowym programem w sprawie aborcji było poszerzenie obecnego kompromisu. Zakłada on, że w szczególnie trudnych sytuacjach, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, to kobieta powinna zdecydować o aborcji i prawo powinno jej to umożliwić.
- De facto jest to przywrócenie pierwotnego kształtu ustawy z 1993 roku. Nasz komitet, jako legalna aborcja bez kompromisów nie godzi się na takie półśrodki, bo aborcję uważamy za prawo każdej kobiety nie tylko wybranych kobiet nie tylko w wybranych przypadkach. Do 12 tygodnia ciąży aborcja powinna być legalna na żądanie kobiety każdej kobiety także tych uboższych. Liczymy tym samym, że projekt spotka się z poparciem większości posłów Platformy Obywatelskiej którzy nie będą ograniczać się wyłącznie do kilku określonych przez zarząd Platformy Obywatelskiej - zaznaczał Karpiński.
- Zarząd Platformy podjął stanowisko, co cieszy, bo jakiekolwiek stanowisko już jest, ale z drugiej strony możemy się z tym nie zgadzać. Będziemy dyskutować bo przecież jeżeli dzisiaj opozycja ma współpracować w ramach opozycji parlamentarnej, to trzeba dyskutować, który projekt popieramy. Przecież jest np. projekt prezydencki, który mówi o wadach letalnych, jest projekt Lewicy, który mówi o aborcji do 12 tygodnia - dodawał Czerniak.
Gdzie i kiedy zbierane są podpisy?
Dotychczas pod projektem zebrano kilka tysięcy podpisów w całej Polsce, a komitet działa od około tygodnia. O tym kiedy i gdzie będą zbierane podpisy, działacze będą informować w swoich mediach społecznościowych. Listę można podpisać też po pobraniu jej m.in. ze strony internetowej klubu w Lewicy, partii Razem i składać w siedzibie lubelskiej Lewicy przy ul. Beliniaków 7.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.