Kierowany przez prof. UM dr hab. n. med. Andrzeja Głowniaka Kliniczny Oddział Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie jest jednym z dwóch w Europie Środkowo-Wschodniej i jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym realizowany jest międzynarodowy projekt. Wykonywane w tym oddziale zabiegi krioablacji balonowej zostały zarejestrowane za pomocą systemu kamer oraz urządzeń zapisujących wszystkie parametry operacji. Materiał posłuży do celów naukowych oraz szkoleń młodych lekarzy z Unii Europejskiej.
- To, że nasz ośrodek znalazł się w gronie szpitali realizujących europejski projekt dydaktyczno-naukowy jest szczególnym powodem do dumy, ponieważ w przedsięwzięciu tym biorą udział wiodące ośrodki europejskie - mówi dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, profesor Uniwersytetu Medycznego, kardiolog, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.
Projekt realizuje firma Medtronic, specjalizująca się w technologiach medycznych.
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 i Lublin został wybrany ze względu na profesora Andrzeja Głowniaka, który współpracował z nami przy innym istotnym projekcie dotyczącym szkolenia ukraińskich lekarzy z zabiegów ablacji. Poza SPSK Nr 4 w Lublinie odwiedziłam też inne kardiologiczne ośrodki w Polsce, jednakże po konsultacjach z moimi kolegami z firmy uznaliśmy, że prof. Andrzej Głowniak, ze względu na swoje umiejętności i doświadczenie będzie najlepszym kandydatem do obecnie realizowanego projektu - mówi dr n. med. Darya Varabyova, elektrofizjolog, która w firmie Medtronic odpowiada za edukację lekarzy w zakresie zabiegów ablacji.
Inicjatorem przedsięwzięcia realizowanego przez Medtronic jest prof. Serge Boveda, elektrofizjolog z Tuluzy we Francji. Projekt polega na nagrywaniu zabiegów jednego typu – krioablacji. To jedna z metod leczenia migotania przedsionków.
- Zabiegi są rejestrowane w różnych europejskich ośrodkach w celu porównania wykonania ich przez eksperta z wykonaniem ich przez szkolonego przez niego lekarza, z mniejszym doświadczeniem, ale mogącego już samodzielnie przeprowadzać tego typu procedury - mówi dr n. med. Darya Varabyova.
CZYTAJ TAKŻE: Lekarze z lubelskiego szpitala pomogą osobom z demencją. Klinika dostała prestiżowy grant
W Polsce do projektu został włączony wyłącznie jeden ośrodek - Kliniczny Oddział Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.
- Poza tym rejestrowaliśmy już zabiegi w ośrodkach w Budapeszcie i w Tuluzie. Kolejne zabiegi zamierzamy nagrywać w placówkach w Hamburgu, Frankfurcie i innych ośrodkach w Europie Zachodniej - mówi dr n. med. Darya Varabyova.
Międzynarodowy zespół pracował w szpitalu przy ul. Jaczewskiego 8 przez dwa dni, 22 i 23 sierpnia. Rejestrował zabiegi krioablacji wykonywane przez dr hab. n. med. Andrzeja Głowniaka oraz lek. med. Katarzynę Wojewodę. Projekt ma cel dydaktyczny i szkoleniowy. Materiały filmowe będą wykorzystywane przy szkoleniu lekarzy, zaplanowane są również publikacje uzyskanych wyników w czasopismach naukowych.
- Porównujemy, jak te zabiegi wykonuje profesor i osoba przez niego szkolona, czyli jak krótka jest krzywa edukacji. Krioablacja migotania przedsionków to bardzo bezpieczny, krótki i w związku z tym często wykonywany zabieg. Młodzi lekarze dość łatwo uczą się tej metody - przyznaje dr n. med. Darya Varabyova.
- Na sali operacyjnej nie jesteśmy nagrywani my - lekarze, ale praca naszych rąk w polu zabiegowym. Rejestrowane są też wszystkie parametry zabiegu, w tym: zapis elektrogramów wewnątrzsercowych, obraz z ekranu RTG oceniający położenie cewników wewnątrz serca oraz parametry krioaplikacji usuwających z serca obszary odpowiedzialne za arytmię. Inaczej mówiąc jest rejestrowany cały przebieg zabiegu wraz z jego szczegółowymi technicznymi parametrami, które później będą analizowane pod kątem różnic w wykonywaniu tych zabiegów przez lekarzy z różnych wiodących ośrodków kardiologii zabiegowej - mówi dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, prof. UM.
- Nagrany materiał będzie przeanalizowany pod względem jakości wykonania poszczególnych etapów zabiegu – zwłaszcza przez młodych lekarzy. Analizie będzie poddany również cały zabieg i wyniki leczenia pacjentów - zapowiada przedstawicielka firmy Medtronic.
Migotanie przedsionków należy do jednych z najczęściej występujących arytmii serca. Jedną z metod leczenia jest krioablacja - działanie niską temperaturą na ten fragment tkanki, który generuje nieprawidłowe przewodzenie impulsów w mięśniu sercowym. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje tego zabiegu - krioablacja balonowa oraz ablacja punktowa przy pomocy prądu. W przypadku krioablacji balonowej, która jest jednym z wielu rodzajów zabiegów wykonywanych w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie, niska temperatura niszczy wybrany obszar i pozwala na odizolowanie ognisk arytmogennych. Skuteczność leczenia migotania przedsionków tym rodzajem zabiegu wynosi nawet 80 procent.
W SPSK Nr 4 w Lublinie wykonuje się ok. 500 zabiegów ablacji rocznie, z czego techniką krioablacji balonowej około 150.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.