reklama
reklama

Lekarze z lubelskiego szpitala pomogą osobom z demencją. Klinika dostała prestiżowy grant

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Maciej Rukasz)/SPSK Nr 4

Lekarze z lubelskiego szpitala pomogą osobom z demencją. Klinika dostała prestiżowy grant - Zdjęcie główne

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak | foto Maciej Rukasz)/SPSK Nr 4

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Klinika Neurologii SPSK Nr 4 w Lublinie dostała grant. Ma on pomóc w opiece zdrowotnej nad osobami z demencją.
reklama

Klinika Neurologii Samozielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka dostał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa na realizację projektu pt. „Prediction, Monitoring and Personalized Recommendations for Prevention and Relief of Dementia and Frailty”. Celem projektu, którego pomysłodawcą prof. dr hab. n. med. Rejdak jest opracowanie holistycznego i interdyscyplinarnego modelu opieki zdrowotnej nad osobami z demencją.

- Jest to projekt, który będzie prowadzony w ramach dużego, europejskiego konsorcjum znamienitych ośrodków z całej Europy. W tym gronie nasza klinika stanowi jedyny ośrodek z Polski. Każdy z podmiotów zgłaszał swój własny projekt i rozwiązania mające na celu poprawę funkcjonowania życia pacjentów z chorobą otępienną poprzez interwencję w zakresie zmian trybu życia, opieki medycznej oraz wyłowienia czynników, które mogą nasilać przebieg choroby lub czynników ochronnych. Badania będą prowadzone w oparciu o techniki sztucznej inteligencji, w ich wyniku powstaną algorytmy pozwalające stworzyć model optymalnej opieki - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak.

W ramach projektu będą prowadzone badania we współpracy z 38 partnerami z całej Unii Europejskiej, w tym ośrodkami medycznymi z Włoch, Wielkiej Brytanii, Grecji i Niemiec. W gronie współtwórców projektu są m.in. neurolodzy i inżynierowie.

- W realizację będą zaangażowani neurolodzy, psychiatrzy, neuropsycholodzy, pielęgniarki czy eksperci techniczni zajmujący się danymi, sztuczną inteligencją czy robotyką. Zespół będzie dążył do stworzenia zintegrowanego i skoncentrowanego na pacjencie modelu opieki - od profilaktyki, poprzez monitorowanie postępów choroby, po zarządzanie postępami leczenia u osób z chorobami otępiennymi i innymi niepełnosprawnościami związanymi z wiekiem. Projekt obejmie nowatorskie podejście do analizy czynników ryzyka i spersonalizowanych prognoz, przy korzystaniu z możliwości urządzeń medycznych opartych na sztucznej inteligencji, zintegrowanych źródeł danych dotyczących dowodów klinicznych oraz dowodów oceny technologii opieki zdrowotnej, co ułatwi integrację, harmonizację i zarządzanie wieloma różnymi źródłami danych - informuje SPSK Nr 4 w Lublinie.

Wartość całego przedsięwzięcia to niemal 20 mln euro, w tym 753 800 euro dla lekarzy z Kliniki Neurologii SPSK Nr 4.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama