reklama
reklama

Dworzec Lublin ponownie nagrodzony. Otrzymał Statuetkę Lodołamacza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Dworzec Lublin ponownie nagrodzony. Otrzymał Statuetkę Lodołamacza - Zdjęcie główne

Dworzec Lublin laureatem Konkursu „Lodołamacze” | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDworzec Lublin otrzymał Statuetkę Lodołamacza w kategorii Przyjazna Przestrzeń. Nagrody osobom i instytucjom zaangażowanym w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością wręczono podczas Gali Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie „Lodołamacze”.
reklama

- Miasto Lublin od lat dokłada wszelkich starań, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Naszą misją jest zapewnienie odpowiedniej jakości życia wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Lublina, również tym ze specjalnymi potrzebami. Prowadzimy także przyjazną politykę zatrudnienia w samym Urzędzie Miasta, zarówno w zakresie zapewniania właściwych warunków pracy, jak i zatrudniania kolejnych pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie przekroczył już 10%. Działania te zostały kilkukrotnie docenione przez organizatorów Konkursu. Cieszymy się, że Statuetka Lodołamacza po raz kolejny trafi do Lublina. Tym razem otrzymał ją Dworzec Lublin za rozwiązania zastosowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Konkurs „Lodołamacze” organizowany przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „FAZON” oraz Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wyróżnia osoby, firmy i instytucje, w tym pracodawców wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. W tym roku Statuetkę Lodołamacza w kategorii Przyjazna Przestrzeń otrzymał Dworzec Lublin. Wyróżnienie zostało przyznane za zastosowane w budynku i na otaczającym terenie rozwiązania, dostosowujące ten obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
 
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Ważne zmiany dla niepełnosprawnych mieszkańców

- Przestrzeń Dworca Lublin zaprojektowano tak, by w pełni mogli z niej korzystać wszyscy mieszkańcy oraz goście odwiedzający nasze miasto, również osoby z niepełnosprawnością. Na zewnątrz budynku znajdują się płytki naprowadzające m.in. do wszystkich wejść głównych obiektu, wind zewnętrznych, a także peronów, przystanków komunikacji miejskiej i przejść dla pieszych. Ponadto, na przejściach dla pieszych zastosowano krawężniki częściowo wyniesione na 2 cm dla osób niewidomych poruszających się z psem przewodnikiem oraz krawężniki dla osób na wózku - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Z kolei wewnątrz płytki naprowadzające wskazują drogę do głównych punktów, tj. kas biletowych, toalet, klatek schodowych, w których są windy. Na schodach zastosowano oznaczenia kontrastowe pierwszego i ostatniego podestu. Specjalne oznakowanie pojawiło się także na elementach szklanych, by zapobiegać ewentualnym kolizjom z dużymi przezroczystymi powierzchniami. Przy kasach biletowych zamontowano pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących i słabosłyszących. Dwa stanowiska kas biletowych są obniżone do wys. 90 cm, co jest ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością ruchu. W budynku dworca są dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami (na parterze i w poczekalni na pierwszym piętrze). W toalecie na parterze znajduje się również komfortka. Na parkingu podziemnym wyznaczono miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, podobne rozwiązanie zastosowano wzdłuż ul. Dworcowej i pl. Dworcowego. Perony i przystanki komunikacji miejskiej wyposażone są w wyświetlacze oraz komunikację dźwiękową. W ramach wyposażenia dworca pojawią się także tabliczki w alfabecie Braille'a oraz plany tyflograficzne.

Wśród tegorocznych laureatów konkursu znaleźli się także: Spółdzielnia Niewidomych im. M. Sękowskiego – I miejsce w kategorii Zatrudnienie chronione; „Słoneczko” Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – I miejsce w kategorii Instytucja; Kapela Drewutnia – Wyróżnienie w kategorii Superlodołamacz; redaktor Agnieszka Krawiec – Dziennikarz bez barier.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama