reklama
reklama

Lublin: Szansa dla niepełnosprawnych. Miasto dofinansuje im prawa jazdy i opiekunki do dzieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Szansa dla niepełnosprawnych. Miasto dofinansuje im prawa jazdy i opiekunki do dzieci - Zdjęcie główne

Lublin: Szansa dla niepełnosprawnych. Miasto dofinansuje im prawa jazdy i opiekunki do dzieci | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto realizuje program Aktywny Samorząd finansowanego ze środków PFRON. Skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, a jego celem jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających funkcjonowanie tej grupy.
reklama

- Wsparcie realizowane w ramach programu jest naprawdę szerokie, są to m.in.: pomoc finansowa na kurs prawa jazdy, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy zapewnienie opieki dziecku na czas pracy zawodowej. W tym roku pojawiły się pewne zmiany w zasadach rozpatrywania składanych wniosków. Jedną z nich jest zmniejszenie do 10% udziału własnego w ponoszonych przez wnioskodawców kosztach zakupów lub podejmowanej nauki. Nowością jest także rozszerzenie modułu drugiego, dzięki czemu o dofinansowanie do kosztów ponoszonych na studia wyższe będą mogły starać się także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności - mówi Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
 
W ramach programu wsparcie finansowe udzielane jest w dwóch modułach. Pierwszy zakłada pomoc w likwidacji barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym transportowych, w poruszaniu się, a także barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, m.in. w dostępie do sprzętu elektronicznego i niezbędnego oprogramowania. W ramach tego modułu przewidziano pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie opieki dla dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu. Z kolei moduł drugi programu to wsparcie w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
 
 
- Mieszkanki i mieszkańcy z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie w formie papierowej w Dziale ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 lub w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia, przygotowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dokumenty składane elektronicznie są dodatkowo premiowane, jednak jest to wsparcie jednorazowe i nie dotyczy osób, które otrzymały premię w poprzednich edycjach programu. W przypadku modułu I to dodatkowe 10 punktów w ocenie merytorycznej wniosku, natomiast w module II jest to jednorazowe zwiększenie dodatku na pokrycie kosztów kształcenia do kwoty 880 zł. - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Terminy naboru wniosków w 2024 r: moduł I – do 31 sierpnia; moduł II: dla roku akademickiego 2023/2024 – do 31 marca; dla roku akademickiego 2024/2025 – do 10 października.
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama