- Rewaloryzacja Parku Bronowickiego to wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwoli przywrócić ten historyczny teren i na nowo stworzyć przestrzeń, która spełni różnorodne funkcje oczekiwane przez mieszkanki i mieszkańców. To miejsce z pewnością zasługuje na taką przemianę, by stać się wizytówką nie tylko Bronowic, ale całego miasta. Jest to także część naszej większej, rozpoczętej już inicjatywy, która zakłada odnowę wszystkich lubelskich parków - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Park Bronowicki, założony jeszcze w XIX wieku, jest drugim najstarszym parkiem w Lublinie, po Ogrodzie Saskim. Od 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków województwa lubelskiego. Obejmujący obszar 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką, park doczeka się nowego układu alejek, placyków oraz nasadzeń roślinnych, nawiązujących do jego oryginalnego planu z początku XX wieku. Projekt obejmuje m.in. przebudowę istniejących nawierzchni asfaltowych na mineralne, wymianę ogrodzenia oraz budowę nowego układu komunikacyjnego, wzbogaconego o elementy ułatwiające poruszanie się osobom niewidomym, jak ścieżki dotykowe i tyflomapy. Centralna część parku zostanie wzbogacona o tzw. pętlę spacerową, a główne wejście od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej, przekształcone w reprezentacyjny plac z zielenią.
- Projekt rewitalizacji parku ma na celu przywrócenie jego historycznego charakteru, przy jednoczesnym wzbogaceniu miejsca o nowoczesne elementy krajobrazu. Przewidziano również elementy małej architektury, w tym ławki, stoliki piknikowe, stojaki na rowery, urządzenia siłowni zewnętrznej, a także plac zabaw o powierzchni 1400 m2, który umożliwi zabawę również dzieciom poruszającym się na wózkach. Plac zabaw zostanie podzielony na dwie części – z bezpieczną nawierzchnią piaskową i nawierzchnią naturalną, wyposażony w urządzenia wodne i parkowy zdrój. Projekt zakłada również przebudowę schodów i wprowadzenie pochylni dla wózków. W parku zainstalowane będzie oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo na terenie parku - opisuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Roślinność zaprojektowano, dostosowując ją do warunków świetlnych i gruntowych. Zasadzone zostaną rodzime i egzotyczne gatunki drzew, w tym tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie, a także 100 drzew liściastych – klonów, dębów, jesionów, ozdobnych jabłoni i wiśni. Pojawi się też 375 krzewów, w tym roślin soliterowych takich gatunków jak: kasztanowiec drobnokwiatowy, dereń Kousa, oczar, kolkwicja oraz cis. Przy wejściach od ul. Fabrycznej i Bronowickiej planowane są nasadzenia ponad pół tysiąca róż i śnieguliczek, a od strony ul. Fabrycznej żywopłot z grabów, oddzielający park od ulicy. Główną atrakcją parku będą ogromne łąki bylinowe (3,5 tys.m2) z ponad 71 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin, otaczających park. Powstaną cztery różne kompozycje roślinne, między innymi przy wejściu do parku mieszanka cebul i bylin w odcieniach bieli, różu i fioletu (czosnki, krokusy, szafirki, narcyzy, piwonie, płomyki, serduszki, bodziszki) czy w białym kolorze w miejscach zacienionych (śnieżyczki, hiacyntowce, cebulice, parzydła, pluskwice, konwalie, narecznice, płomyki i rodgersje).
Rewaloryzację Parku Bronowickiego wykona firma STRABAG Sp. z o.o. za kwotę 8,5 mln 622 tys. zł w terminie do 31 maja 2026 r.
Całkowita wartość projektu wynosi ponad 12,5 mln zł, zaś termin jego realizacji to 30 listopada 2026 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.