reklama
reklama

4,5 mln inwestycja na UMCS. Będą badać siatkówkę oka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pexels.com / zdjęcie poglądowe

4,5 mln inwestycja na UMCS. Będą badać siatkówkę oka - Zdjęcie główne

foto pexels.com / zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW środę (16 października) w Katedrze Biofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 1, Lublin) otworzone zostanie laboratorium obrazowania superrozdzielczego.
reklama

Zakup mikroskopu superrozdzielczego z wyposażeniem do przygotowania próbek (kriostat-mikrotom) został zrealizowany w ramach grantu aparaturowego pozyskanego z dofinansowania Ministerstwa Edukacji i Nauki na lata 2023–2024 w związku z aplikacją prof. dr hab. Rafała Luchowskiego z Katedry Biofizyki. Dzięki otrzymanym środkom możliwy był zakup mikroskopu firmy Zeiss: LSM 980 z systemami detekcji Elyra 7 i Airyscan 2 wraz z bogatym osprzętem umożliwiającym m.in. długotrwałe pomiary przyżyciowe.

reklama

Nowy mikroskop pozwala na obrazowanie biomolekularne poza limit rozdzielczości, który jest ograniczeniem dla typowej mikroskopii optycznej. Ten unikatowy w Polsce i na świecie system pozwoli na rutynowe obrazowanie z rozdzielczością 60 nm oraz umożliwi uchwycenie szybkozmiennych procesów zachodzących w żywych komórkach dzięki rejestracji obrazów z szybkością ponad 140 klatek na sekundę z niemal równie wysoką rozdzielczością.

Podczas pierwszych pomiarów naukowcy z UMCS będą chcieli zastosować tę technologię do pomiarów siatkówki oka ludzkiego. Badania koncentrują się na korelacji pomiędzy obecnością i lokalizacją barwników luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej oka człowieka, a chorobami cywilizacyjnymi takimi jak starcze zwyrodnienie siatkówki.

reklama

Innym zagadnieniem, w których bohaterami są barwniki karotenoidowe są glony ze Spitsbergenu (pozyskane przez grupę badawczą prof. Radosława Dobrowolskiego). Hipoteza badawcza naukowców UMCS zakłada, że barwniki te pomagają glonom przetrwać w ekstremalnych warunkach termicznych.

Zakupiona w ramach tej inwestycji aparatura będzie działać w oparciu o technologię, która zdobyła Nagrodę Nobla z chemii w 2014 r. Zakup mikroskopu do obrazowania biomolekularnego poza limit rozdzielczości optycznej za 4 500 000 zł został całkowicie sfinansowany ze środków budżetu państwa.

W najbliższym czasie planowane jest spotkanie warsztatowo-seminaryjne dla badaczy w celu przedstawienia możliwości nowego systemu obrazowania.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama