Komisariat Policji w Niemcach z obsadą etatową 68 funkcjonariuszy obsługuje teren czterech gmin: Niemce, Jastków, Garbów, Wólka. Łączna powierzchnia wynosi 528 km kwadratowych, na której mieszkają 52 453 osoby.
100 interwencji miesięcznie
– Z problemami kadrowymi boryka się cała Policja w Polsce – wyjaśniał podinspektor Artur Tarnowski. – Nam brakuje tylko - lub aż - pięciu funkcjonariuszy. Poza tym 11 policjantów jest na szkoleniach. Część z nich stawia pierwsze kroki w tym zawodzie, dlatego potrzeba trochę czasu, aż w pełni wdrożą się do służby.
Komendant Komisariatu w Niemcach stwierdził, że policjanci mają co robić.
– Państwo nie zdajecie sobie sprawy – zwrócił się do radnych Artur Tarnowski – jak często wasi mieszkańcy dzwonią na numer 112, a te zgłoszenia kierowane są później do nas. W wyniku zgłoszeń w ubiegłym roku mieliśmy w gminie 1364 interwencje. To daje ponad 100 interwencji na miesiąc. To spora liczba. Dodam, że nie wszystkie sprawy możemy wyjaśnić telefonicznie lub przez internet. Nie zawsze możemy ograniczyć się do pouczenia. Poza tym ludzie dzwonią z prośbą o poradę, także prawną, chociaż nie jesteśmy od tego. W miarę możliwości staramy się pomagać. Jednak w zdecydowanej większości przypadków funkcjonariusze muszą udać się na miejsce zdarzenia, co powoduje blokowanie radiowozu.
- Dla mieszkańców dosyć dokuczliwe są włamania – kontynuował komendant Komisariatu Policji w Niemcach. – Była seria takich przestępstw, ale trzech sprawców udało się zatrzymać, bodajże dwóch zostało już osądzonych i przebywają w zakładach karnych.
- Podsumowując, mimo iż gmina Niemce pod względem liczb przoduje w okolicy, to nie oceniam tej gminy jako niebezpiecznej – dodał Artur Tarnowski. – Wręcz przeciwnie. Nie mieliśmy jakichś poważnych zdarzeń, poważnych przestępstw. Przestrzegam jednak przed oszustami. Wzrost przestępstw gospodarczych świadczy o tym, że wciąż dajemy się nabierać - nie tylko "na wnuczka". Uważajmy. Przestępcy już nie posługują się kijem. Działają w białych rękawiczkach. Odnotowaliśmy też wzrost przypadków znęcania się nad rodziną. Być może to efekt większej świadomości, głównie kobiet, które nawet po latach decydują się na zgłoszenia przemocy.
Potrzeba więcej kamer
Komendanta zapytano, co gmina może zrobić dla policji? Artur Tarnowski stwierdził, że pomocne byłoby dalsze rozwijanie monitoringu, zwłaszcza kluczowych ciągów komunikacyjnych. Ważne też, aby była możliwość odtwarzania zarejestrowanego obrazu każdego dnia, o każdej porze. Dlatego ciekawy wydaje się pomysł, aby rejestratory były umieszczone w komisariacie, tak, aby policjancie mieli dostęp do zapisów w każdej chwili.
Komendant jeszcze raz wspomniał o strzelnicy w Osówce. Zapewnił, że to idealne miejsce do ćwiczeń. Bliskość komisariatu umożliwia w razie potrzeby przerwanie strzelania i udanie się na interwencję. Nowe władze gminy zapewniły, że strzelnica będzie nadal funkcjonowała, a współpraca z policją będzie kontynuowana i rozwijana. Swoje wsparcie zadeklarował wójt Marian Golianek.
ZOBACZ TEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.