Najlepszy projekt
Studenci z Politechniki Lubelskiej zostali wyróżnieni w międzynarodowym konkursie Shell Eco-marathon. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach: projekt pojazdu (koncept Prototype i Urban), innowacje techniczne, komunikacja, bezpieczeństwo i zgodność z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Studenci z Politechniki Lubelskiej wygrali w pierwszej z wymienionych konkurencji.
– Nasz pojazd został zbudowany z włókna węglowego. Dzięki temu rozwiązaniu byliśmy w stanie ograniczyć jego masę własną do niezbędnego minimum. W tym roku pracowaliśmy nad poprawą efektywności systemu paliwowego, w szczególności nad sprawnością ogniwa wodorowego. Zamontowaliśmy nowy układ elektroniczny oparty o bardziej zaawansowane i niezawodne podzespoły. Od podstaw stworzyliśmy projekt nowej, ergonomicznej kierownicy oraz opracowaliśmy lżejszą i wytrzymalszą piastę koła napędowego – mówi Kamil Dubeński z Hydrogreen Pollub, zespołu studentów-inżynierów Politechniki.
Chodzi o zasięg
Shell Eco-marathon to konkurs skierowany do młodych konstruktorów z całego świata, którzy w ramach zespołów reprezentujących szkoły średnie i uczelni mają za zadanie zbudować i przetestować pojazdy jak najbardziej wydajne energetycznie. Zwycięża drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kWh. Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 150 pojazdów.
Wśród nagrodzonych w tegorocznym konkursie Shell Eco-marathon znalazły się również drużyny z Turcji, Holandii, Egiptu, Bułgarii, Francji i Włoch.