Reklama

Reklama

Zapisaliście dziecko do żłobka? Sprawdźcie, jak dostać 400 zł wsparcia miesięcznie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zapisaliście dziecko do żłobka? Sprawdźcie, jak dostać 400 zł wsparcia miesięcznie - Zdjęcie główne

Część rodziców otrzyma dofinansowanie do pobytu dziecka w żłóbku. Warto sprawdzić kryteria i się postarać, bo mowa o 400 zł miesięcznie. | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 września dzieci wróciły do szkół i przedszkoli, a najmłodsi rozpoczęli swoją przygodę w żłobkach. Część rodziców maluchów ma szansę otrzymać dofinansowanie do ich pobytu w tych ostatnich placówkach. Jak to zrobić?

Reklama

Od kwietnia tego roku rodzice mogą korzystać ze wsparcia dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie  przysługuje opiekunom, którzy nie korzystają z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Prawo otrzymania pomocy nie zależy od dochodów rodziny.

Jeżeli rodzic lub opiekun prawny (ale również np. rodzic zastępczy) złoży wniosek w ciągu 2 miesięcy od dnia, kiedy dziecko pierwszy raz poszło do żłobka, klubiku lub do opiekuna, to ZUS przyzna dofinansowanie od tego właśnie dnia. Jeśli jednak złożymy wniosek później, to ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym złożono wniosek. To znaczy, że jeżeli dzieci zaczęły korzystać z płatnej opieki 1 września, warto złożyć wniosek do końca października. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy a dofinansowanie żłobka 

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Trzeba jednak wiedzieć, że pod uwagę nie jest brane wyżywienie  Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do opiekuna, ale do instytucji opieki, a rodzicom zostaje obniżone czesne. Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku przysługuje rodzicom:

  • pierwszego i jedynego w rodzinie;
  • pierwszego w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO (Rodzinny kapitał opiekuńczy);
  • oraz w najbardziej skomplikowanym przypadku (polecamy konsultację telefoniczną w ZUS): drugiego i kolejnego dziecka w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Uwaga! W takiej sytuacji, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku najwcześniej można otrzymać w 36. miesiącu życia dziecka, czyli po miesiącu, w którym beneficjent otrzymałby ostatnią wypłatę kapitału - jeżeli byłby on wypłacany w kwocie 500 zł miesięcznie. 

Jeżeli rodzic pobiera na dziecko kapitał opiekuńczy, nie może jednocześnie pobierać dofinansowania za pobyt tego dziecka w żłobku. To jednak on decyduje, na jakie świadczenie się decyduje. 

Wniosek o przyznanie dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna można złożyć tylko elektronicznie. Każdy uprawniony (rodzic, opiekun itd.) może złożyć wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Matka lub ojciec dziecka może złożyć wniosek przez portal [email protected] oraz bank, jeśli uruchomił taką usługę - wówczas trzeba pamiętać, lub wcześniej sprawdzić, PESEL dziecka. 

Twoja rodzina kwalifikuje się do otrzymania świadczenia? Złóż wniosek 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w do tej pory dofinansowanie na pobyt dziecka w żłobku przyznano ponad 96,6 tys. dzieciom, natomiast w ramach świadczenia do instytucji opieki trafiło już ponad 166,6 mln zł.

W sumie, w ramach tych dwóch instrumentów wypłaciliśmy już ponad 2,6 mld zł. Z rządowej pomocy skorzystało do tej pory ponad 610,5 tys. dzieci

- powiedziała minister Maląg. W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już 2,44 mld zł, świadczenie przyznano ponad 541,1 tys. dzieci, a wsparcie trafiło do rodzin ponad 516 tys. dzieci.

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie z początkiem 2022 r.  W ramach świadczenie można otrzymać nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia, wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata. 

Rodzice dzieci, które kwalifikują się do pomocy, nadal mogą składać wnioski o przyznanie RKO. Aby otrzymać rodzinny kapitał opiekuńczy, należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS,
  • bankowości elektronicznej.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy