reklama
reklama

Z kraju: Śmiertelna choroba kotów. W próbkach z Lublina dodatni wynik na ptasią grypę

Opublikowano:
Autor:

Z kraju: Śmiertelna choroba kotów. W próbkach z Lublina dodatni wynik na ptasią grypę - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłówny Inspektorat Weterynarii przekazał kolejne wiadomości dotyczące śmiertelnej choroby kotów. Przebadano próbki w kierunku grypy H5N1, z których część dało wynik dodatni, w tym m.in. próbki z Lublina.
reklama

Od kilku dni z różnych części kraju napływają informacje, że koty zapadają na tajemniczą, śmiertelną chorobę. W piątek (23 czerwca) Główny Inspektorat Weterynarii wydał komunikat. 

- Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągać dalsze wnioski - czytamy w komunikacie. 

reklama

Z kolei weterynarze podali listę objawów.

- Objawy chorobowe takie jak: hiperglikemia, otępienie, sztywność kończyn, duszność, anizokoria, źrenice niereagujące na światło, drgawki, ataki padaczkowe, spadek saturacji, hipokaliemia, podniesione parametry AST i CK z krwi powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii - przestrzegają weterynarze z warszawskiej przychodni weterynaryjnej SpecVet na swoim facebooku. - "Nie wychodzić z kotami na spacery, ograniczyć kontakt z surowym mięsem wieprzowym, drobiowym, nie dopuszczać do kontaktu z dzikimi ptakami. Obecnie żadne zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu. Jest duża śmiertelność, a chorują zarówno zwierzęta młode i zdrowe jak i stare czy chore - dodają. 

reklama

W poniedziałek (26 czerwca) Główny Inspektorat Weterynarii wydał następny komunikat. 

- Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania - czytamy w komunikacie. - Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1 (szczep wirusa ptasiej grypy, - przyp. red.). Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. 

reklama

Dalej można przeczytać, że trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania szczegółowych danych o jej przebiegu i występowaniu. Obecnie nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Poza tym, ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na: utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów; zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami; zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem; karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł; mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama