Reklama

Reklama

Z kraju: ABW zatrzymała podejrzanych o szpiegostwo dla Rosji. Szef MSWiA zabrał głos [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - MSWiA/Facebook

Z kraju: ABW zatrzymała podejrzanych o szpiegostwo dla Rosji. Szef MSWiA zabrał głos [WIDEO] - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego | foto Screen - MSWiA/Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ABW zatrzymała kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Chodzi o dostawy pomocy i sprzętu dla Ukrainy. Głos w tej sprawie zabrał m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

Podejrzani o szpiegostwo

W środę (15 marca) radio RMF FM poinformowało, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali kilka osób. Miały one pracować na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Wszystko ma związek z trwającą od ponad roku inwazją Rosji na Ukrainę.

- Agenci ABW zatrzymali ich w związku z odkryciem na ważnych trasach i węzłach kolejowych ukrytych kamer, które rejestrowały ruch na torach i transmitowały obraz do sieci. Tego rodzaju urządzeń umieszczono kilkadziesiąt - podaje RMF FM. - Z informacji, które uzyskał reporter RMF FM wynika, że chodzi głównie o odcinki tras kolejowych w województwie podkarpackim - między innymi w okolicach lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. Jest ono głównym punktem przerzutowym zachodniej broni i amunicji dla Ukrainy.

Następnego dnia do sprawy odniósł się Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji, który koordynuje służby specjalne. Potwierdził, że polskie służby rozbiły siatkę szpiegowską. Zatrzymano 9 osób.

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięciu podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastował tymczasowe aresztowanie. Prokuratura postawiła zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych osób trwają czynności prokuratorskie - mówił Mariusz Kamiński.

Szef resortu wyjaśniał, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. - Do jej zadań należało m.in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie trasnportu z uzbrojeniem realizowanym na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych , mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy - wyjaśniał minister.

ABW zabezpieczyła kamery i nadajniki GPS, które miały być umieszczone na transportach pomocy dla Ukrainy. Kamiński zaznaczył też, że grypie zlecono też działania propagandowe mające na celu zdestabilizowanie relacji polsko-ukraińskich i rozbudzanie wrogich nastrojów w Polsce wobec krajów NATO, a także atakowanie polityki Rządu RP wobec Ukrainy.

- ABW jest w posiadaniu dowodów, że poderzani byli na bieżąco wynagradzani przez rosysjkie służby specjalne - dodał szef resortu.

Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa.

Konferencja prasowa Mariusza Kamińskiego ws. zatrzymanych

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy