Reklama

Wyrazili intencję odbudowy pałacu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Wyrazili intencję odbudowy pałacu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk i wiceprezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji Julita Jarkowska, podpisali list intencyjny w sprawie odbudowy pałacu Radziwiłłów.

- Dzisiejszy list intencyjny, to pierwszy krok w wieloletnim procesie inwestycyjnym. Inwestor wyraża intencję odbudowy zabytku na terenie Parku Radziwiłła. Miasto daje taką szansę, ta umowa w żaden sposób nie będzie obciążeniem finansowym dla miasta. Zanim dojdzie do podpisania umowy, to z pewnością jej treść będzie konsultowana z radą miasta i mieszkańcami. My chcemy, aby park żył, by było to miejsce w którym bialczanie i przyjezdni spędzają czas. Z pewnością nie chcemy, by inwestor wybudował tu pałac i zamknął przestrzeń przed zwiedzającymi. Chodzi nam właśnie o odwrotną sytuację, by park stawał się coraz bardziej funkcjonalny, by były tu restauracje, sale konferencyjne, muzea – tłumaczył po podpisaniu listu Dariusz Stefaniuk.

Według wstępnych koncepcji architektonicznych pałac ma nawiązywać wyglądem do tego z rycin z poł. XIX w. Będzie to prostokątna bryła z 6-ma kondygnacjami. Pałac będzie połączony z zachodnią oficyną i wieżyczką wschodnią arkadami. Szacowana powierzchnia całkowita to 8000 mkw. Prezydent zapewnia, że teren pod budowę pałacu miasto wydzierżawi inwestorowi z zastrzeżeniem, że po terminie dzierżawy, teren z pałacem przejdzie na własność miasta. – Myślę, że taka dzierżawa to okres 25 do 30 lat – mówił kilka dni wcześniej, na spotkaniu z dziennikarzami. Zaznaczył jednak, ze inwestor będzie chciał z inwestycji mieć jakieś korzyści z czym też trzeba się liczyć. – Przedsięwzięcie będzie kosztowne, to kilkadziesiąt mln zł – mówi Stefaniuk.

Miasto ze swojej strony przymierza się do drugiego etapu rewitalizacji części parkowej. Chce pozyskać pieniądze z konkursów ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski na remont i zadaszenie amfiteatru i budowę parkingu na terenie parku. Rozpoczęło tez działania mające na celu powołanie do życia Centrum Ikon. Na razie remontowane są w oficynie zachodniej dwa pomieszczenia na stałą ekspozycję części z nich. Będzie ona gotowa prawdopodobnie w październiku.

Fundacja Fundusz Rewitalizacji
Powstała w 2014 roku. Jak podaje w oficjalnych pismach jej celem jest działalność filantropijna i mecenat nad zabytkami kultury i dziedzictwa narodowego. Współpracuje z samorządami, stowarzyszeniami i organizacjami wspierającymi rewitalizację zabytków. Siedzibą fundacji jest Gdynia, a w jej zarządzie zasiadają Grzegorz i Jarosław Biereccy.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE