Lubelska Karta Miejska na start
Startuje program Lubelska Karta Miejska, czyli nowe rozwiązanie umożliwiające mieszkańcom Lublina korzystanie ze zniżek. Z ulg będą mogli skorzystać ci, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie gminy Lublin.
- Mieszkańcy będą mogli dołączyć do programu i skorzystać ze zniżek, m.in. w transporcie, ale też kulturze, sporcie i edukacji. To nie tylko kwestia korzyści, ale też budowanie tożsamości, przywiązania do miasta. Naszą wspólną troską jest, by zwiększać dochody miasta, ale też zwiększać standardy usług dla mieszkańców - zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Nabór wniosków na wydanie LKM rusza w piątek, 31 lipca. Karta będzie wydawana bezpłatnie, na czas określony.
Jakie będą korzyści z LKM?
Posiadanie LKM będzie uprawniało do skorzystania z różnego rodzaju ulg i zniżek, m.in. w komunikacji miejskiej, przy korzystaniu ze strefy płatnego parkowania czy obiektów sportowych należących do miasta.
- Chociażby w Aqua Lublin, basenie przy Łabędziej, Słonecznym Wrotkowie, IceManii czy Strefie H2O na każdy bilet, bez względu na to, czy jest ulgowy, czy normalny, dla posiadacza LKM przysługuje 10 proc. zniżki. LKM honorują także kluby sportowe, ale ta polityka każdego klubu jest różna. Przykładowo: wstęp na mecze koszykarek Pszczółka AZS-u UMCS Lublin będzie w cenie biletu ulgowego. Z kolei wejściówki na mecze siatkarzy LUK Politechniki Lublin przy okazaniu LKM będą ze zniżką 10 proc. na bilet normalny, a w przypadku biletów na mecze Startu Lublin zniżka będzie wynosić 5 proc. - opisuje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. - Ten katalog partnerów ma charakter otwarty - dodaje.
Będą podwyżki cen biletów w komunikacji. Chyba, że będziesz miał LKM...
Najprawdopodobniej sporo zaoszczędzić będą mogli posiadacze LKM, którzy regularnie korzystają z komunikacji miejskiej. Mowa o nowych cenach biletów, które władze miasta planują wprowadzić najbliższej jesieni. Szykują się duże podwyżki. Mieszkańcy posiadający LKM mają ich uniknąć.
- Na przykład, według aktualnej propozycji, pełnopłatny miesięczny bilet okresowy dla posiadaczy LKM będzie kosztował tyle, co obecnie: 92 zł, pozostałe osoby będą miały zapłacić za niego 119 zł. Jeśli chodzi o studentów, trzeba podzielić tę kwotę na pół. Te stawki mogą zostać jeszcze zmodyfikowane przez radnych - zapowiedział w czwartek Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.
Dla kogo zniżki?
Prawo do korzystania z LKM posiadają:
- osoby, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie gminy Lublin i deklarują w zeznaniu podatkowym, jako miejsce swojego zamieszkania gminę Lublin;
- osoby, które rozliczają podatek rolny z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego i deklarują w informacji w sprawie podatku rolnego, jako miejsce zamieszkania gminę Lublin;
- osoby zamieszkujące na terenie gminy Lublin, korzystające ze świadczeń udzielanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie i nieosiągające dochodów opodatkowanych;
CZYTAJ TAKŻE: Dojście do przystanku Lublin-Zachód. Kiedy powstanie?
- dzieci osób, o których mowa powyżej, do ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeżeli uczą się nadal – do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia;
- dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez gminę Lublin - miasto na prawach powiatu lub na jej zlecenie, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeżeli uczą się nadal – do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.
Jak dostać LKM?
Każda osoba, której ma być nadana LKM, musi posiadać ważną Kartę Biletu Elektronicznego z czytelnymi danymi identyfikującymi.
Jeśli dana osoba posiada już KBE, wystarczy, że złoży wniosek o wydanie LKM osobiście w Punkcie Sprzedaży Biletów (ul. Nałęczowska 14 lub ul. Zielona 5, czynne poniedziałek - piątek w godz. 7.15 - 16.45) lub w Biurze Obsługi Klienta w ZTM w Lublinie (ul. Nałęczowska 14 , czynne poniedziałek - piątek w godz. 7.15 - 16.45) lub w Biurach Obsługi Mieszkańców UM Lublin (ul. Wieniawska 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Kleeberga 12A, czynne poniedziałek - piątek w godz. 7.45 - 15.15). Wydanie decyzji oraz nadanie znacznika LKM odbywa się niezwłocznie po złożeniu wniosku.
Jeśli dana osoba nie ma jeszcze KBE, musi najpierw złożyć elektronicznie wniosek o jego wydanie (KTÓRY ZNAJDZIESZ TUTAJ) lub tradycyjnie w Punkcie Sprzedaży Biletów. Karta biletu elektronicznego wydawana jest do pięciu dni roboczych. Z KBE można wnioskować już o wydanie LKM (jak wyżej).
WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE - TUTAJ