Ustawa nazywana Polskim Ładem zmieniła zasady obliczania składki zdrowotnej. Wcześniej była ona ryczałtowa oraz identyczna dla każdej jednoosobowej firmy.
- Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne zależy od formy opodatkowania, z której korzysta przedsiębiorca. Na skali podatkowej i podatku liniowym składka zależy od dochodu firmy, na ryczałcie ewidencjonowanym – od przychodu, na karcie podatkowej – od minimalnego wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach – od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Składkę w nowej wysokości przedsiębiorcy opłacą po raz pierwszy za styczeń w lutym - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostępny kalkulator. Ma on pomóc wyliczyć składkę zdrowotną za wybrany miesiąc. Aby z niego skorzystać wystarczy zaznaczyć rodzaj opodatkowania i wpisać kwotę dochodu lub przychodu, jeśli jest to konieczne. Podobny kalkulator będzie działał również w dokumentach rozliczeniowych w programie Płatnik i ePłatnik.
Poza tym, dla większości płatników składek zmienił się termin rozliczeń i zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Teraz będzie to 5, 15 lub 20 dzień następnego miesiąca.
CZYTAJ TAKŻE: Województwo lubelskie: Przedsiębiorcy mogą obniżyć sobie składki. W ramach ulgi "Mały ZUS plus"
- Jednostki i zakłady budżetowe, np. urzędy gmin, tak jak dotychczas rozliczają składki do 5 dnia miesiąca. Do 15 dnia miesiąca rozliczają się podmioty, które mają osobowość prawną (np. spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje). Do 20 dnia miesiąca z ZUS rozliczają się podmioty, które nie mają osobowości prawnej. Są to np. jednoosobowe firmy i spółki osobowe - dodaje Małgorzata Korba.
Dokumenty rozliczeniowe muszą przekazywać wszyscy przedsiębiorcy. Chodzi również o tych, którzy do tej pory byli z tego zwolnieni, bo opłacają składki tylko za siebie. Zmiana zaczyna się od rozliczenia za styczeń przekazywanego do ZUS w lutym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.