Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: ZUS przygotował specjalny kalkulator dla przedsiębiorców

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Województwo lubelskie: ZUS przygotował specjalny kalkulator dla przedsiębiorców - Zdjęcie główne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Zana | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił kalkulator. Ma on pomóc przedsiębiorcom ustalić wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Reklama

Ustawa nazywana Polskim Ładem zmieniła zasady obliczania składki zdrowotnej. Wcześniej była ona ryczałtowa oraz identyczna dla każdej jednoosobowej firmy.

- Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne zależy od formy opodatkowania, z której korzysta przedsiębiorca. Na skali podatkowej i podatku liniowym składka zależy od dochodu firmy, na ryczałcie ewidencjonowanym – od przychodu, na karcie podatkowej – od minimalnego wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach – od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Składkę w nowej wysokości przedsiębiorcy opłacą po raz pierwszy za styczeń w lutym - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostępny kalkulator. Ma on pomóc wyliczyć składkę zdrowotną za wybrany miesiąc. Aby z niego skorzystać wystarczy zaznaczyć rodzaj opodatkowania i wpisać kwotę dochodu lub przychodu, jeśli jest to konieczne. Podobny kalkulator będzie działał również w dokumentach rozliczeniowych w programie Płatnik i ePłatnik.

Poza tym, dla większości płatników składek zmienił się termin rozliczeń i zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Teraz będzie to 5, 15 lub 20 dzień następnego miesiąca.

- Jednostki i zakłady budżetowe, np. urzędy gmin, tak jak dotychczas rozliczają składki do 5 dnia miesiąca. Do 15 dnia miesiąca rozliczają się podmioty, które mają osobowość prawną (np. spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje). Do 20 dnia miesiąca z ZUS rozliczają się podmioty, które nie mają osobowości prawnej. Są to np. jednoosobowe firmy i spółki osobowe - dodaje Małgorzata Korba.

Dokumenty rozliczeniowe muszą przekazywać wszyscy przedsiębiorcy. Chodzi również o tych, którzy do tej pory byli z tego zwolnieni, bo opłacają składki tylko za siebie. Zmiana zaczyna się od rozliczenia za styczeń przekazywanego do ZUS w lutym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy