Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: ZUS zapowiada zwroty nadpłaconego podatku. Dla emerytów i rencistów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: ZUS zapowiada zwroty nadpłaconego podatku. Dla emerytów i rencistów - Zdjęcie główne

ZUS zapowiada zwroty nadpłaconego podatku. Dotyczy emerytów i rencistów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Emeryci i renciści z określonymi świadczeniami będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na lepszych zasadach. Ze świadczeniem za luty niektórzy dostaną zwrot nadpłaconego podatku za styczeń.

Reklama

Będzie to możliwe dzięki rozporządzeniu Ministra Finansów wydanego 7 stycznia. Zmienia ono technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Emeryci i renciści, których świadczenie mieści się w przedziale 4 920 zł - 12 800 zł brutto, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na starych zasadach.

- Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszane. Takich osób jest 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS - podsumowuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowa wysokość kwoty świadczenia "na rękę” ma obowiązywać od przyszłego miesiąca. - Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie - zapowiada szefowa ZUS.

Prawie wszyscy ze świadczeniami poniżej 4 920 zł już od stycznia dostaną wyższe emerytury i renty "na rękę”.

- Najwięcej zyskały osoby, których świadczenia wynoszą 2500 zł brutto. W ich przypadku kwota netto do wypłaty wzrosła o 187 zł miesięcznie. Z kolei minimalna emerytura lub renta, wynosząca 1250,88 zł brutto, od stycznia daje „na rękę” o 71 zł więcej - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Zmiany wynikają z tzw. Polskiego Ładu. Ustawa podwyższyła ona roczną kwotę dochodu wolnego od podatku do 30 tys. zł. i wzrósł też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy, a składka zdrowotna nie pomniejsza już zaliczki na podatek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy