Reklama

Reklama

Województwo lubelskie: Renciści mogą więcej dorabiać

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Województwo lubelskie: Renciści mogą więcej dorabiać - Zdjęcie główne

Renciści mogą więcej dorabiać | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Można więcej dorobić do renty socjalnej i nie bać się o wypłatę świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W życie weszły zmiany oczekiwane przez pracujących rencistów.

Reklama

W województwie lubelskim renty socjalne pobiera ok. 19 tys. osób, a w całej Polsce prawie 290 tys. Renciści mogą dorabiać do tego świadczenia, ale obowiązuje limit przychodów. Wynosi on 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia krajowego (obecnie 3960,20 zł brutto). Jeszcze w zeszłtm roku osiągnięcie przychodu wyższego nawet o złotówkę powodowało, że renta nie przysługiwała w całości za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia limitu.

- Od stycznia zasady dorabiania do renty socjalnej zmieniły się na korzystniejsze. Są teraz takie same jak w przypadku osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne. Przychód przekraczający 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia nie powoduje już zawieszenia wypłaty renty socjalnej, a jedynie jej częściowe zmniejszenie za dany miesiąc. Dopiero dodatkowy przychód wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia w miesiącu (obecnie 7354,50 zł brutto) zawiesza wypłatę świadczenia - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do końca 2021 roku na zawieszenie wypłaty renty miały wpływ przychody z pracy, najmu i dzierżawy. Obecnie część przychodów nie wpływa już na zawieszenie renty socjalnej. Dlatego renciści mogą dorabiać na nieoskładkowanych umowach o dzieło, osiągać przychody z najmu i dzierżawy.

- Istotna zmiana dotyczy też sposobu rozliczenia renty. Od tego roku osoba dorabiająca do renty socjalnej będzie rozliczała się z ZUS po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco, za każdy miesiąc. To dobra wiadomość dla osób, które dorabiają np. tylko przez kilka miesięcy w roku - wyjaśnia Małgorzata Korba.

Osoba, pobierająca rentę socjalną, powinna jak najszybciej zawiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i osiąganych przychodach. Może skorzystać w tym celu z formularza EROP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy