Reklama

Wojewódzkie Święto Plonów już za nami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: lubelskie.pl

Wojewódzkie Święto Plonów już za nami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczysty korowód dożynkowy i msza święta rozpoczęły tegoroczne Lubelskie Dożynki Wojewódzkie w Radawcu. Wydarzenie zgromadziło tłumy, które uczestniczyły w obrzędach dożynkowych, występach zespołów ludowych i pozostałych atrakcjach. Na zakończenie wystąpiły muzyczne gwiazdy wieczoru: zespół Akcent, 2 plus 1 i Poparzeni Kawą Trzy.

Dożynki wojewódzkie były okazją do wspólnego świętowania i podziękowania rolnikom za ich wytrwałą pracę. Organizatorami imprezy w Radawcu byli marszałek województwa lubelskiego, starosta lubelski i wójt gminy Konopnica. - Dożynki to czas świętowania, dziękczynienia za zebrany plon, ale to również czas kiedy trzeba pochylić się nad kondycją polskiej wsi. W ostatnich latach wiele udało się osiągnąć. Jako rolnicy staliśmy się konkurencyjni nie tylko na rynkach krajowych, ale również europejskich. Z powodzeniem sięgamy po dopłaty. Jesteśmy nowocześni i innowacyjni. Jak wielu z Was jestem dumny z tego, że jestem rolnikiem - mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Przy akompaniamencie orkiestry dętej zaprezentowano kilkadziesiąt okazałych wieńców dożynkowych.  W trakcie obrzędów starostowie dożynek przekazali chleb gospodarzom, a towarzyszył temu koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica\". Nie mogło także zabraknąć odznaczeń dla najbardziej zasłużonych rolników z województwa. Ważnym punktem imprezy był jak co roku „Konkurs na Wieniec Dożynkowy\".  Komisja nie miała łatwego wyboru, po obejrzeniu i ocenie 41 wieńców prezentowanych przez delegacje wieńcowe postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

W kategorii wieńców tradycyjnych: I nagroda, Garbów (powiat lubelski), II nagroda, Stężyca (powiat rycki), III nagroda, „Brzeźniczanki\" z Brzeźnicy Bychawskiej (powiat lubartowski). Wyróżnienia: KGW Moszczanka (powiat rycki), KGW Bronisławka (powiat puławski), Sołectwo Stasin i Sobieska Wola (powiat lubelski). W kategorii wieńców współczesnych: I nagroda, Zespół Szkół z Jabłonia (powiat parczewski), II nagroda, KGW Brzeziny (powiat tomaszowski), III nagroda, Borzechów Południowy (powiat lubelski). Wyróżnienie: Ostrówek Kolonia (powiat łęczyński).

Po południu publiczność zgromadziła się przed główną sceną, by bawić się wspólnie z gwiazdami wieczoru. Zabawę zagwarantowały znane polskie zespoły: Akcent, 2 plus 1 oraz Poparzeni Kawą Trzy. Dożynkom towarzyszyły wystawy płodów rolnych i degustacja lokalnych produktów.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE