Reklama

Reklama

UMCS i Billennium S.A. rozpoczynają w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy

Opublikowano: pon, 14 paź 2019 13:37
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

UMCS i Billennium S.A. rozpoczynają w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Billennium S.A., firma specjalizująca się w rozwoju i wdrażaniu nowych produktów i rozwiązań z zakresu IT, we współpracy z UMCS zrealizuje w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zbudowanie systemu do wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu.

Reklama

System diagnostyczny będzie wykorzystywał nowoczesne techniki obrazowania i metody głębokiego uczenia (ang. deep learning), dzięki czemu będzie można lepiej dopasować metodę leczenia do konkretnego pacjenta oraz zwiększyć wskaźnik przeżycia chorych na raka mózgu.

– Gratuluję nawiązania współpracy spółce Billennium i UMCS. Projekt, który wspólnie zrealizują ma szerokie spektrum społeczne i może przynieść wymierne korzyści pacjentom onkologicznym w całej Polsce, a być może na całym świecie. Jednocześnie to doskonały przykład skutecznej współpracy biznesu z nauką na rzecz tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wartości dodanej dla społeczeństwa oraz dla gospodarki. W Lublinie tworzymy odpowiednie warunki dla takiej kooperacji. Obecna na globalnych rynkach spółka Billennium swój największy oddział ulokowała w Lublinie, a na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej znalazła odpowiedni zespół naukowo-badawczy. Jest to niepodważalny dowód na to, że współpraca na linii biznes nauka w ramach Lubelskiej Wyżyny IT to realne działania. Szybkie tempo wzrostu branży IT sprawia, że coraz więcej nowych inwestorów wybiera Lublin, jako miejsce realizacji swoich planów biznesowych, tworząc tym samym nowe miejsca pracy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Billennium wybrała Lublin na miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego, doceniając potencjał rynku lubelskiego, jego zaplecze edukacyjne i naukowe oraz możliwości, jakie stwarza Lubelska Wyżyna IT, jako platforma współpracy między środowiskiem akademickim a biznesem. Branża informatyczna w Lublinie odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów liczby firm sektora IT w Polsce. Na 5 wydziałach informatycznych lubelskich uczelni kształci się obecnie ponad 3 tysiące studentów, a ich mury opuszcza rocznie ponad 600 absolwentów kierunków informatycznych. W projekt zaangażowani są pracownicy Instytutu Informatyki UMCS. 

– Billennium planuje już teraz kolejne inwestycje i zatrudnienie dodatkowych pracowników w Lublinie. Chcemy inwestować zarówno w naukę (projekty badawcze), jak i rozwój miasta. W ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej chcemy w innowacyjny sposób wesprzeć radiologów, chirurgów, ale przede wszystkim pacjentów w walce z rakiem mózgu. Najnowsza technologia oraz umiejętności naszych pracowników pozwalają na prowadzenie badań w kierunku wykrycia guza w pierwszych etapach rozwoju choroby oraz efektywniejszą identyfikację jego symptomów. Naszym wspólnym celem jest zbudowanie systemu, który przy pomocy metody głębokiego uczenia będzie w stanie diagnozować nowotwory mózgu na podstawie obrazów medycznych uzyskiwanych z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wszystko po to, aby lepiej dopasować leczenie i zwiększyć wskaźnik wczesnego wykrycia choroby u pacjentów – tłumaczy Bartosz Łopiński, prezes Billennium S.A.

Przedmiotem współpracy firmy Billennium i UMCS jest opracowanie modelu analizy badania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Model ten będzie zawierał m. in. przygotowany specjalnie na potrzeby projektu algorytm w postaci kodu źródłowego i opisu przykładowych rozwiązań zarówno prostych, jak i skrajnych przypadków, szczegółową analizę otrzymanych wyników wraz z pełną dokumentacją prac, które zostaną wykonane w ramach projektu oraz testy potwierdzające skuteczność opracowanego modelu. Zawarte w przyjętym harmonogramie zadania, tj. stworzenie narzędzia do znakowania obrazu, znakowanie wprowadzonych danych oraz ich analiza, algorytmy postępowania, optymalizacja danych oraz opracowanie raportu będą dotyczyły zmian onkologicznych w mózgu. Aktualnie prowadzone są prace rozwojowe nad narzędziami do znakowania obrazów i zarządzania ich bazą.

– Świadczenie wysokiej jakości usług badawczych i eksperymentalno-rozwojowych, a przy tym efektywne wspieranie przedsiębiorstw, pokazują ogromny potencjał naszej kadry akademickiej. UMCS od wielu lat współpracuje z otoczeniem społeczno-biznesowym oraz chętnie podejmuje kooperację z przedsiębiorcami, zarówno w zakresie prac badawczych, jak i komercjalizacji wiedzy. Doskonale obrazuje to przykład współpracy pracowników Instytutu Informatyki UMCS z firmą Billennium. Jestem dumny, że naukowcy z naszej Alma Mater wspólnie z partnerem biznesowym podejmują tak ważną i potrzebną tematykę oraz wypracowują innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu zmiany onkologiczne w mózgu człowieka będą łatwiej rozpoznawalne – podkreśla prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.