Reklama

Trzy firmy chcą budować nowy węzeł przesiadkowy w Lublinie. Dwie mieszczą się w budżecie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Trzy firmy chcą budować nowy węzeł przesiadkowy w Lublinie. Dwie mieszczą się w budżecie - Zdjęcie główne

Za 2 lata będą nowe parkingi w Lublinie - Park&Ride i Kiss&Ride. | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej za dwa lata mają powstać dwa kolejne węzły przesiadkowe. 4 września otwarto oferty od wykonawców, z czego dwie mieszczą się w zaplanowanym na inwestycję budżecie.

Trzy firmy chcą budować węzeł

 

W piątek (4 września) otwarto oferty na realizację tych zadań drogowych - trzech wykonawców jest zainteresowanych budową nowych węzłów, które powstaną w ramach realizowanego przez miasto projektu unijnego. Firmy zaproponowały następujące ceny: ok. 17 mln zł, ok. 15 mln zł i ok. 14,2 mln zł. Zarząd Dróg i Mostów na inwestycje zamierza przeznaczyć ok. 16 mln zł. 

 

- Sukcesywnie realizujemy ważną inwestycję z punktu widzenia rozwoju i usprawnienia systemu komunikacji w Lubelskim Obszarze Funkcjonalnym. Węzły będą integrować różne rodzaje transportu: samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Dwa węzły w planach 

 

Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej ma uzupełnić pętlę o dodatkowy pas postojowy dla komunikacji miejskiej. Do tego ma zostać przerzony wyjazd z pętli. Wyznaczono 13 stanowisk postojowych dla autobusów. Powstanie też parking Kiss&Ride umożliwiający krótki postój trzech samochodów osobowych.

 

Z kolei węzeł przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie (jadąc w kierunku centrum) w połowie drogi między ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II. W tym miejscu powstanie pętla dla pojazdów komunikacji miejskiej i zostanie przebudowana al. Kraśnicka oraz wybudowana ul. Wróbla. Na pętli zaprojektowano dziesięć stanowisk postojowych dla autobusów i parking Park&Ride dla 36 pojazdów. Będzie to drugi co do wielkości parking spośród planowanych lokalizacji. Największy tego typu plac do parkowania powstanie przy ul. Grenadierów - na 44 samochody

 

Natomiast najmniejszy węzeł przesiadkowy będzie przy ul. Osmolickiej. Węzły będą oświetlone i wyposażone w monitoring. Teren w poszczególnych lokalizacjach zostanie odwodniony oraz zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni.

 

Trzy inne węzły już w budowie

 

Łącznie powstanie siedem węzłów przesiadkowych na terenie miasta. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka już trwają prace drogowe. Zakończą się one w czerwcu przyszłego roku. Będą to również węzły z nowymi pętlami dla komunikacji miejskiej oraz parkingami dla samochodów i rowerów, umożliwiające przesiadkę pomiędzy tymi środkami transportu.

 

Zaraz przetargi na kolejne węzły

 

Z końcem sierpnia zostało ogłoszone postępowanie na budowę węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej, a otwarcie ofert zaplanowano na 2 października. Do ogłoszenia został jeszcze przetarg na budowę parkingu przy ul. Grenadierów.

 

Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.     

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE