Reklama

Reklama

Szpital bychawski ma już 110 lat

Opublikowano: wt, 1 paź 2019 13:28
Autor:

Szpital bychawski ma już 110 lat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 i 28 września 2019 roku odbyły się uroczystości upamiętniające jubileusz 110-lecia istnienia szpitala w Bychawie. Te dni były również czasem upamiętnienia jednej z najsłynniejszych postaci w historii Bychawy - ks. Antoniego Kwiatkowskiego.

Reklama

Ks. A. Kwiatkowski to postać niezwykle istotna w historii Bychawy oraz bardzo szanowana przez jego mieszkańców. Doprowadził on do powstania wielu instytucji, których kontynuatorami są dziś m.in.: Samodzielny Publiczny ZOZ w Bychawie, Bank Spółdzielczy, Zespół Szkół jego imienia. Inspirował mieszkańców i przyczynił się do powstania wielu przedsięwzięć, które znacznie poprawiły jakość życia mieszkańców. Z jego inicjatywy oraz ze wsparciem powstały m.in. Stowarzyszenie Spożywców „Jedność”, kapela ludowa, szkoła handlowa, Towarzystwo Muzyczne. Miał też wielki udział w powstaniu 7-klasowej Szkoły Powszechnej oraz Domu Ludowego (ośrodek oświatowo-kulturalny). 30 września 1909 roku, 110 lat temu, proboszcz parafii w Bychawie ks. Antoni Kwiatkowski poświęcił pierwszy poza Lublinem szpital Bychawskiego Towarzystwa Ratowania Chorych „Samarytanin”.


Jubileusz poprzedził też koncert w dn. 27.09.2019 r. w Bychawskim Centrum Kultury dla emerytów, rencistów, pracowników służby zdrowia i mieszkańców miasta, uświetniony przez zespół Towarzystwa Kultury Polskiej „Barwy Kresowe” z Łucka (Wołyń).


28 września 2019 r. odbyła się uroczysta Msza święta w intencji byłych i obecnych pracowników szpitala. Celebrował ją ks. Proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Bychawie – ks. Andrzej Kuś. O oprawę Mszy zadbali artyści z Wołynia, którzy mieli okazję występować już dzień wcześniej.


Po Mszy złożono wieńce pod pomnikiem księdza A. Kwiatkowskiego i na miejscowym cmentarzu, gdzie na pomniku księdza widnieje przepiękny napis „Szermierz oświaty, miłośnik ubóstwa, apostoł miłosierdzia, kapłan z wiary uczynny”. Wieńce złożyła dyrekcja Szpitala, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Lubelski Zdzisław Antoń oraz burmistrz Bychawy Jan Urban.


Następnie w Bychawskim Centrum Kultury rozpoczęła się oficjalna uroczystość. Jubileuszowy koncert poprzedziły przemówienia licznie zgromadzonych gości. Joanna Zielińska – zastępca dyrektora ds. lecznictwa oraz Barbara Przybylska – kierowniczka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego szpitala bychawskiego powitały gości oraz podziękowały darczyńcom. Po przedstawicielkach załogi SP ZOZ w Bychawie głos zabrał wojewoda lubelski – Przemysław Czarnek. Następnie przemawiał starosta lubelski – Zdzisław Antoń, który podkreślił ogromną rolę szpitala w życiu lokalnej społeczności oraz podkreślił ogrom dobrych wydarzeń, które pomogą w funkcjonowaniu placówki. Liczne darowizny, nowe kontrakty, dodatkowe środki z Ministerstwa Zdrowia, od Wojewody i Starosty Powiatowego – sumując 1,5 mln złotych, trafiło lub trafi w najbliższym czasie do bychawskiego szpitala. Zdzisław Antoń wyróżnił nowego dyrektora szpitala, jako osobę kluczową w pozyskaniu wcześniej wymienionych środków. Głos zabrał również burmistrz Bychawy – Janusz Urban oraz poseł Lech Sprawka. Dyrektor szpitala otrzymał również odznaczenie „Ratownik” za wsparcie społeczności ukraińskiej w trudnym okresie wojny i transformacji od gości ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu.


W części artystycznej zagrali, zaśpiewali i zatańczyli artyści z Towarzystwa Kultury Polskiej „Barwy Kresowe” z Łucka, zbierając ogromne brawa od publiczności.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.