Reklama

Reklama

Najgorzej wykształceni mieszkańcy. Sprawdź, w których miejscowościach jest ich najwięcej [RANKING]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Skończyli zaledwie podstawówkę albo nawet nie. Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce mieszkają najsłabiej wykształcone osoby. Czy Twoja miejscowość jest na liście?

Reklama

Ranking, który pokazuje, w których miejscowościach mieszkają najgorzej wykształceni Polacy, został sporządzony na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. Sprawdzono wówczas, jaki jest poziom wykształcenia mieszkańców w wieku 13 lat i więcej.

Sukcesem dla nich było skończenie podstawówki. Gdzie w Polsce mieszkają najgorzej wykształcone osoby? 

Jak informuje portal Polska w Liczbach, odsetek mieszkańców z wykształceniem podstawowym oraz niepełnym podstawowym w Polsce w roku 2021 wynosił 14,2 procent, 15,1procent wśród kobiet oraz 13,2 procent wśród mężczyzn. Zgromadzone dane pokazują, że najwięcej (procentowo) osób z wykształceniem podstawowym oraz niepełnym podstawowym zamieszkuje województwo warmińsko-mazurskie 18,1% (odpowiednio 18,9% kobiet i 17,1% mężczyzn). Najmniej takich osób zamieszkuje województwo śląskie 12,4% (odpowiednio 13,9% kobiet i 10,7% mężczyzn) – to znaczy, że pozostałe 87,6% jest lepiej wykształconych.  

Dobrą wiadomością jest to, że na przestrzeni lat Polacy są coraz lepiej wykształceni i zmniejsza się procent tych z wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym. Dla przykładu według danych z Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku odsetek mieszkańców z wykształceniem podstawowym oraz niepełnym podstawowym wynosił wówczas w Polsce aż 19,7% (21,7% wśród kobiet oraz 17,5% wśród mężczyzn).

Z kolei według danych z 2002 roku odsetek mieszkańców z wykształceniem podstawowym oraz niepełnym podstawowym wynosił w Polsce 34,1% (36,4% wśród kobiet oraz 31,6% wśród mężczyzn).

Rypin, Sejny, Kolno w "czołówce". A na którym miejscu są miejscowości z naszego regionu? 

A jak to wygląda, jeżeli chodzi o konkretne miejscowości? Rypin w powiecie rypińskim (kujawsko-pomorskie) to miasto, w którym ludzie najczęściej unikali – lub z różnych powodów nie mieli możliwości skończenia – szkoły. W badaniu wyszło, że aż 25,8% mieszkańców ma wykształcenie zaledwie podstawowe oraz niepełne podstawowe (26,5% wśród kobiet, 24,9% wśród mężczyzn). Na drugim miejscu znalazła się miejscowość Sejny, powiat sejneński (podlaskie). Wspomniane (co najwyżej podstawowe) wykształcenie ma aż 25,0% (25,9% to kobiety,  24,1% mężczyźni) mieszkańców. Na trzecim miejscu znalazło się Kolno, powiat kolneński (woj. podlaskie) z 24,8% (25,3% kobiet i 24,8% mężczyzn).

Chcecie zobaczyć, którzy mieszkańcy naszego regionu należą do najsłabiej wykształconych? Zajrzyjcie do naszej galerii na początku artykułu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy