Reklama

Święto Wojska Polskiego w Lublinie

Opublikowano: śr, 17 sie 2016 13:25
Autor: | Zdjęcie: UW Lublin

Święto Wojska Polskiego w Lublinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W lubelskich obchodach Święta Wojska Polskiego uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk. Uroczystości połączone z upamiętnieniem 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej.

Następnie pododdziały, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, poszczególne delegacje oraz zaproszeni goście przemaszerowali na Plac Zamkowy, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Po przeglądzie poddziałów i złożonym meldunku dla dowódcy Wielonarodowej Brygady, odegrany został hymn państwowy oraz nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt.
 
Podczas uroczystości wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Jana Oszusta – członka Okręgu Lubelskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych „Pro Patria”. Wręczone zostały również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
 
W swoim wystąpieniu wicewojewoda nawiązując do historii wojska polskiego podkreślił zasługi naszych żołnierzy w walce o niepodległość. Przypomniał zwycięską bitwę pod Warszawą w 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą”, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz zapobiegła rozprzestrzenianiu się bolszewizmu na Europę.
 
Mówiąc o znaczeniu współczesnych sił zbrojnych Polski zaznaczył, że stają się one coraz bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone oraz że w najbliższym czasie powiększą swoje szeregi, dzięki powstającemu piątemu rodzajowi Sił Zbrojnych – obronie terytorialnej kraju. Zwracając się do żołnierzy, złożył im serdeczne życzenia. – Życzę Wam, którzy jesteście spadkobiercami nie tylko żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej, ale wszystkich pokoleń, które w razie potrzeby broniły Ojczyzny i rodaków – byście na co dzień doświadczali wdzięczności Polski i życzliwości Polaków. By Wasza służba była otoczona społecznym szacunkiem oraz byście zawsze bezpiecznie wracali do Waszych rodzin – powiedział wicewojewoda Gmitruczuk.
 
Część oficjalna obchodów Święta Wojska Polskiego w Lublinie zakończyła się złożeniem kwiatów przy pomniku żołnierzy AK WIN ze zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz przy tablicach pamiątkowych przed Zamkiem Lubelskim.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE